Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Pytel brambor za hlas u voleb

Proč je tak obtížné prokázat kupčení s voliči

Příště to může být pro DSSS. (David Ištok) • Autor: Matěj Stránský
Příště to může být pro DSSS. (David Ištok) • Autor: Matěj Stránský

Jeden volební hlas má na různých místech v Česku různou cenu. V Českém Těšíně za něj lze dostat pytel brambor, v Brně lístek na koncert slovenského rappera Rytmuse, v Chomutově čtyři a v Kadani sedm set korun. Kupčení hlasy se stalo fenoménem obecních voleb - a ty letošní nebyly výjimkou. Podezření na něj bylo v desítkách obcí, jen tři z nich si ale dají volební repete. Prokázat kupčení s hlasy totiž není jen tak.

Porozumět tomu, proč se v Česku kupčení s hlasy při každých volbách opakuje, se letos pokusila čtveřice neziskovek ve složení Oživení, Transparency International, Nadační fond proti korupci a sdružení Naši politici. Jejich desetičlenný tým se probral tematickými soudními rozsudky z minulosti, čtvrt roku sbíral informace přímo v obcích, kde bylo v minulých volbách na prodávání hlasů podezření, nebo kam ho zavedly tipy od místních – a říjnové volby pak monitoroval na různých místech i přímo v blízkosti volebních místností. Mimo jiné i v Chomutově, který si i díky práci této čtveřice letošní volby zopakuje. Příběh kupčení s chomutovskými voliči se dočtete v aktuálním Respektu.

V roce 2010 se komunální volby opakovaly v pěti obcích, z toho ve 4 případech pro kupčení. Na výjimečně časté kupčení zareagovalo i ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s ministerstvem vnitra, když novelizovalo trestní zákoník. Paragraf 351 tak k trestnému činu „maření přípravy a průběhu voleb a referenda“ nyní říká: „kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s výkonem volebního práva nebo hlasovacího práva v referendu poskytne, nabídne nebo slíbí finanční, majetkový nebo jiný obdobný prospěch, aby volil nebo HLASOVAL V ROZPORU S NEZÁVISLÝM VYJÁDŘENÍM SVÉ VŮLE", tomu hrozí půlroční až tříleté vězení.

Právě ona závěrečná formulace „hlasoval v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle“ je ovšem podle řady právníků kamenem úrazu. „S voličem za plentu jít nesmíte, do hlavy mu nevidíte. Že těch několik set či pytel brambor, které dostal odměnou za slib, že bude volit konkrétní stranu, změnilo jeho vůli, se prokazuje obtížně, pokud to sám nepřizná,“ říká právnička sdružení Oživení Petra Bielinová.

A protože se podle zjištění z jejich výzkumu řada svědků do vypovídání v tomto duchu nežene, prokazuje se kupčení s hlasy značně komplikovaně – aby se volby opakovaly, musí být jisté, že manipulace s hlasy ovlivnila výsledné složení zastupitelstva. Aby za kupčení padly tresty, je třeba, aby se k tomu, že mu byla „změněna vůle“, přihlásil konkrétní svědek, který úplatek přijal.

Na průběh voleb přišly letos policii desítky stížností. Například v severočeské Bílině nahrála organizace Naši Politici prostřednictvím figurantky muže, který během voleb v říjnu svážel lidi k urnám, dával jim lístky s předem zaškrtnutou stranou BSD a dalšími čtyřmi kandidáty z jiných dvou stran a vyplácel za to 300 korun. Spolu s dalšími svědectvími to přispělo k tomu, že se soudkyně pustila do kontroly volebních lístků, našla v nich pět desítek, které byly zaškrtnuty nápadně podobně, a protože těch 48 hlasů složení zastupitelstva změnilo, nařídila opakování voleb.

Třetím případem, kde se budou letošní obecní volby opakovat, je Brno-Sever, kde se voliči podle soudu účastnili voleb výměnou za speciální náramky, které byly vstupenkou na zábavu v brněnském klubu Musilka, kde bylo jídlo a program zdarma.

Aby se volby opakovaly, je nutné žalobu na jejich průběh podat do 10 dnů od vyhlášení výsledků – a do 20 dnů potom soud rozhodne. Druhou možnou obranou při podezření na kupčení je trestní oznámení, které lze podat i později. To už sice volby nezopakuje, ale může poslat viníky za mříže.

Právě trestními oznámeními se nyní policie zabývá v řadě českých měst – například Ústí nad Labem, Šluknově, Rumburku, Bílině, Chomutově, Litvínově, Malém Březnu, Kadani, Českém Těšíně, Brně či Opavě. Zda bude ale někdo odsouzen, bude do značné míry záviset právě na tom, zda se k přijetí úplatku a „změně vůle“ přiznají konkrétní příjemci úplatku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].