Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Česko jako místo sexuální svobody

Z mezinárodního průzkumu vychází naše země jako liberální ráj

Bez morálních problémů • Autor: Karel Cudlín
Bez morálních problémů • Autor: Karel Cudlín

V jistém smyslu je škoda, že Česko nemá svou vlastní obdobu karnevalu v Riu. V tancování samby bychom sice Brazilcům konkurovali jenom sotva a polka se na to jaksi moc nehodí, nicméně co do uvolněné atmosféry nabité sexem můžeme Brazílii směle konkurovat. Alespoň tak by to mělo platit podle průzkumu, který v polovině dubna zveřejnil známý americký fact-tank Pew Research Center.

Zabýval se tím, jak morálku vnímají obyvatelé čtyřiceti vybraných zemí a Česko v něm zastupovalo sedm stovek respondentů. Výzkumníci se jich ptali na sedm oblastí života od manželské nevěry před pití alkoholu až po potraty: účastníci odpovídali, jestli je pro ně dané konání morálně akceptovatelné, neakceptovatelné, nebo ho nepovažují za otázku morálky. A Češi se ocitli na čele žebříčku v akceptování téměř všech témat spojených se sexem.

Nejvíc zdejších respondentů ze všech oslovených zemí považuje nevěru za jasně akceptovatelné chování (17 %) a nejvíce lidí přijímá homosexualitu (56 %). Je zde nejvíc respondentů, pro které je potrat (49 %) morálně akceptovatelný a nejvíc lidí nemá problém s předmanželským sexem (67 %). Na předních příčkách žebříčku se držíme i v akceptování rozvodů a užívání antikoncepce.

Výzkum svá zjištění sice nijak konkrétně nerozvádí, ale v jedné z nejvíc ateistických zemí na světě není liberální postoj k předmanželskému sexu či homosexualitě na první pohled tolik překvapivý. Zase tak jednoznačné však naše vítězství být nemusí, neboť interpretaci výsledků ztěžuje ona třetí možná varianta odpovědi. Třeba pro 47 % Australanů i Francouzů tak není předmanželský sex vůbec otázkou morálky, totéž si polovina Francouzů myslí o homosexualitě.

Celý výzkum s interaktivními výsledky všech zemí najdete zde

Vyčíst se však podle všeho z výzkumu dá nakonec právě to, že morálka a víra spolu úzce nesouvisí. Ani země, která má mnohem vyšší podíl věřících, se totiž v názorech nemusí výrazně lišit. Podle Eurobarometru z roku 2010 se v Česku k prohlášení „Věřím, že je Bůh“ hlásilo jen 16 % dotázaných, v křesťansky mnohem více založeném Španělsku to bylo 59 %.

Bez nazvu • Autor: Respekt
Bez nazvu • Autor: Respekt

Drtivou většinu z toho tvoří římští katolíci, kterým homosexualita obvykle není po vůli. Přesto ji zde za morálně akceptovatelnou považuje 55 % dotázaných, což je pouze o procento méně než v Česku. A počet lidí, kteří tvrdí, že předmanželský sex je neakceptovatelný, je v Česku dokonce o dva procentuální body vyšší než v Španělsku. Velmi podobné je to pak i u rozvodů.

V otázkách sexu každopádně Česko co do liberálnosti vede, má ale své vlastní morální zásady, na které podle všeho nedá dopustit. Zdejší dlouhodobý boj proti hazardu zřejmě nese své ovoce - morálně neakceptovatelný je pro 65 % Čechů, za akceptovatelný ho naopak považuje jen 11 % Čechů. Obyvatelé okolních evropských zemí jsou v přístupu k hazardním hrám mnohem benevolentnější. Třeba v Polsku je hazard morálně neakceptovatelný jen pro 33 %, Německu pro 31 procent a ve Francii dokonce jenom pro 13 % dotázaných.

Výsledky podobných testů je samozřejmě možné poměrně snadno zpochybnit nejen výběrem respondentů. „Pouze vybavení morálním programováním neznamená, že praktikujeme morální chování.Něco musí ještě spustit ten software a správně ho nakonfigurovat – a to něco je komunita.Hauser (pozn. profesor psychologie z Harvardovy univerzity) je přesvědčen, že každý z nás v sobě nosí „smysl pro morální gramatiku“, etický ekvivalent základního pochopení řeči, který je s námi podle lingvistů od narození. Ale stejně jako je syntax k ničemu beze slov,tak je zbytečný i smysl pro dobro a zlo, dokud vás nikdo nenaučí, jak ho používat,“ shrnul to již v roce 2007 v magazínu Time Jeffrey Kluger v textu What Makes Us Moral.

Autor navíc upozornil na zřejmou věc, která se dá vztáhnout i na nový výzkum: vyznávání morálních zásad ještě zdaleka nemusí znamenat, že je pak ctíme i „v praxi“. Závěr průzkumu, že Češi jsou po Japoncích druzí nejtolerantnější na světě k užívání alkoholu,  by se nicméně na onom potenciálním karnevalu zřejmě dodržel.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].