Čekání na propad
Posílení české měny se na zahraničním obchodu projevilo paradoxně pozitivně. Exportéři ale varují: propad teprve přijde.
Zahraniční obchod dosáhl v červnu vysokého přebytku téměř 14 miliard korun a překonal tak odhad trhu 9,3 miliardy. „Za vyššími než očekávanými výsledky stojí zvyšující se export strojů a dopravních prostředků. Zlepšil se také například vývoz televizorů. Česko se stalo velmocí ve výrobě LCD monitorů,“ okomentoval aktuální čísla pro Respekt.cz analytik ČSOB Petr Dufek.
Meziročně byl výsledek obchodování se zahraničím vyšší o necelých šest miliard. Zvyšující se přebytek tak poněkud kontrastuje s posilující korunou, která za rok k euru posílila zhruba o pětinu.
Ekonomická teorie má na takový vývoj odpověď v podobě takzvané J-křivky. „Posílení měny podle této teorie vede nejprve ke zlepšení obchodní bilance a poté k jejímu zhoršení,“ prozradil Respektu.cz analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Exportéři totiž mají nasmlouvané obchody na několik měsíců až jeden rok dopředu, a koruna tak v první fázi pouze zlevňuje dovezené zboží, čímž zlepšuje celkové saldo zahraničního obchodu.
Koruna tak ve druhém čtvrtletí pomůže ekonomickému růstu. „Po zpomalení z 6,6 na 5,2 procenta v prvním čtvrtletí se v tom dalším odhadoval pokles dokonce pod pět procent, ale vypadá to, že se dostaneme až těsně pod šest procent,“ myslí si Dufek. Lepší výsledek by se pak v řádu desetin měl projevit i v celoročních číslech. Například ministerstvo financí ale na konci července snížilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 4,6 procenta z předchozích 4,9 procenta.
Dopady teprve přijdou
Posilující koruna a hlavně zpomalující zahraniční poptávka si svou daň teprve vyberou. „Když pomineme meziměsíční fluktuace dané sezónními vlivy, tak se můžeme dočkat zpomalení zahraničního obchodu ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku a hlavně v roce příštím,“ předpovídá Dufek. S tím souhlasí také samotní exportéři. „Začne se to projevovat na konci letošního roku, kdy se dostanou do problémů firmy, které nemají dostatečné rezervy. Do jednoho roku se to projeví naplno,“ upozornil pro Respekt.cz předseda Asociace exportérů Jiří Grund.
Reálný dopad silné koruny ale bude těžké odhadnout. Data o zahraničním obchodu totiž zkreslí rozjezd nošovické továrny Hyundai na podzim tohoto roku. „Loni byl ve čtvrtém čtvrtletí přebytek 18 miliard, letos to bude slabší,“ tvrdí Dufek. Svůj vliv bude mít také vývoj na trhu s ropou a zemním plynem. Výkyvy jejich cen mohou konečný výsledek posunout v řádu deseti miliard oběma směry. Přebytek za celý rok by se ale mohl přiblížit loňským 87 miliardám.
Právě automobilky se již nyní potýkají s poklesem zahraniční poptávky. V červnu meziročně klesl vývoz silničních vozidel o více než miliardu korun. Drahá ropa a menší chuť utrácet tak nahrává pouze automobilkám, které se zaměřují na malá auta s nízkou spotřebou. „Žádný pokles exportu nezaznamenáváme. Jelikož 99,5 procenta naší produkce jde na export, a výroba roste, tak naopak v letošním roce očekáváme zvýšení vývozu,“ uvedl pro Respekt.cz Radek Kňava z tiskového oddělení kolínské automobilky TPCA.
Postavil se k tomu jako chlap
Stížnosti exportérů vyslyšela nedávno Česká národní banka, která ústy svého guvernéra Zdeňka Tůmy upozornila investory, že pokud bude koruna dále posilovat, sníží ČNB úrokové sazby. Česká měna pak v řádu dnů oslabila z 23 na 24 korun za euro (více čtěte v článku Silná slova). „Jsme rádi, že guvernér vystoupil jako chlap,“ pochvaluje si slova guvernéra Jiří Grund.
V opačném tónu ale vystupuje premiér Mirek Topolánek, který tvrdí, že silná koruna je v pořádku, a česká ekonomika si s ní poradí. „Je to premiér všech občanů, takže prezentuje také názory sociálních skupin, pro které je silnější kurz výhodný. Mám ale opačný názor,“ komentoval jeho slova Grund, který se má s Topolánkem kvůli silné koruně setkat za dva týdny.
Exportéři také volají po rychlém přijetí eura. „Nejdříve musíme provést zásadní reformy. Uklidit ten náš chlív. Poté můžeme přijmout euro. Reálný termín je pro nás rok 2012,“ tvrdí Grund. Analytici ale varují, že přijetí eura nemusí mít pro exportéry pouze pozitivní dopad. „Vyšší úrokové sazby by zdražily firmám úvěry a rostly by také ceny dovezených komponent, na kterých je český export výrazně závislý. Takže to rozhodně není jednoduché a jednoznačné řešení," upozorňuje například analytik Dufek.
Na vývozce by tak daleko více dolehly rostoucí ceny ropy nebo zvyšování mezd. „Mzdy rostou tak jako tak překotným tempem. Takové problémy jsme schopni řešit, ale neporadíme si se zpevněním měny o 20 procent za rok. To má pro nás fatální následky,“ uzavřel Grund.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].