Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Externí hlasy

Zaber Drahoš

Dobrý vědec není ten, který nedělá chyby, ale který se dokáže ze svých chyb poučit

04
Jiří Drahoš doručil společně s manželkou Evou a podporovateli na ministerstvo vnitra 142 157 podpisů. • Autor: Milan Jaroš

Už pár týdnů nosím na batohu nálepku “Zaber Drahoš”. Ze všech hesel prezidentské kampaně mého preferovaného kandidáta mi tohle přijde nejvýstižnější. Zažil jsem totiž před pár lety situaci, kdy Jiří Drahoš nezabral. Končil tehdy své druhé a poslední období ve funkci předsedy Akademie věd a zároveň kandidoval na předsedu Učené společnosti České republiky.

Zde je asi na místě vysvětlit rozdíl mezi těmito dvěma institucemi, který nemusí být z názvů úplně zřejmý. V ústavech Akademie věd několik tisíc výzkumníků aktivně bádá, zatímco Učená společnost, sdružující kolem stovky renomovaných vědců, dbá na svobodné pěstování vědy a šíření vědeckých poznatků. Zjednodušeně řečeno, do ústavů Akademie se jde ráno dělat věda, zatímco na Učenou společnost se po práci chodí o vědě povídat. Předseda Akademie věd je tak se svou rozsáhlou agendou a pravomocemi něco jako premiér, zatímco předseda Učené společnosti je spíše čestnou a ceremoniální funkcí, podobně jako prezident republiky.

Reklama
Reklama

Jiří Drahoš si na jaře 2016 vyzkoušel kampaň na předsedu Učené společnosti a neuspěl. Měl v té době ještě plné ruce práce s řízením Akademie věd a žádnou pořádnou kampaň vlastně nedělal. Mám pocit, že tak trochu čekal, že mu funkci spadne do klína jaksi za zásluhy. Členové Učené společnosti však těsnou většinou zvolili protikandidátku, imunoložku Blanku Říhovou, která kampani dala mnohem víc.

Dobrý vědec není ten, který nedělá chyby, ale který se dokáže ze svých chyb poučit. Jiří Drahoš dobrým vědcem je a jeho prezidentská kampaň mě přesvědčila, že si z předloňského neúspěchu vzal ponaučení. Do kampaně jde naplno, tentokrát opravdu zabral. Má sice proti sobě nebezpečnějšího a zákeřnějšího soupeře, než měl na Učené společnosti, na druhou stranu je teď mnohem lépe připraven.

Přitom má určitou noblesu a šarm; stejně jako Masaryk by vypadal dobře na koni. Jako by se dnes úlohy obrátily a byl to současný prezident, kdo jede znaveně samospádem a čeká, že vítězství dostane zadarmo. V tom je možná hlavní naděje, že nakonec všechno dobře dopadne a Zemana společně vyprovodíme z Hradu zpět na chalupu na Vysočinu.

Autor je chemik a VŠ učitel

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte