Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Externí hlasy

Maturitu nemusí mít každý!?

Představa, že vzdělání je cosi podivného, je opravdu česká specialita

Závěrečná zkouška • Autor: Karel Cudlín
Závěrečná zkouška • Autor: Karel Cudlín

Věcí a výroků k naštvání bylo během letošní volební kampaně dost, mně osobně lezla na nervy především věta, kterou jsem dal do titulku. Opakovali ji do omrzení politici napříč stranickým spektrem - s čestnou výjimkou Zelených, Pirátů a ojedinělých osobností z ODS. ČSSD či ANO.  Naopak nejbezostyšněji lhal pan ministr Žák a Zemanovci obecně.

Je to takový nenápadný tlak. Tu se v novinách dozvíme, že vysokoškoláci, co snili o práci u Googlu, končí na vrátnici, tu se řeší nadbytek nezaměstnatelných gymnazistů nebo kterási agentura publikuje tabulku, jež s potěšením sleduje, že například v Praze je konečně na učilištích o procento víc dětí z populačního ročníku. Spása na obzoru. Chybí nám přece řemeslníci a kvalifikovaní dělníci! A tak kdekdo včetně osobností vzdělaných a příčetných opakuje do omrzení populární větu, že maturitu přece nemusí mít každý a pracovat rukama není ostuda.

To jistě není; problém je, že bez maturity až nepříjemně často nedostanete k té práci příležitost. A jestli něco ostuda je, pak když někdo takhle bezostyšně lže. A stejně ostudné je to poslouchat a nebránit se. Takže se braňme. Patříme totiž nejen v evropském měřítku k zemím, kde chodí nejvíc dětí na učiliště. Aktuálně  32,5% -  a ten podíl postupně stoupá od roku 2008, kdy to bylo 30,26 procenta.

Zároveň je však u nás také nejnižší podíl dětí ve všeobecném vzdělávání, tedy na gymnáziích (24%). Ve vyspělých zemích to bývá až polovina. Statistiky nezaměstnanosti čerstvých absolventů jsou podobně jednoznačné. Toto jsou čerstvá letošní čísla: vyučení 27,4%, vyučení s maturitou 19,3%, lidi z průmyslovek 14,8%, gymnazisté  4,1%.

Abychom si rozuměli, jde opravdu o čísla nezaměstnanosti čerstvých absolventů. Tam se totiž nejlépe ukáže, o jakou úroveň vzdělání zaměstnavatelé doopravdy stojí. Kdybychom sledovali obecně nezaměstnanost podle úrovně vzdělání, jsou čísla nižší, ale pořadí stejné. Přesněji to najdete v tabulce NUV. Nízký podíl nezaměstnanosti u absolventů gymnázií je samozřejmě způsoben tím, že většina jde na vysokou školu. Jenže když se podíváme na dlouhodobou nezaměstnanost vysokoškoláků, ta je vůbec nejnižší - 2,5%.

A jedna pikantnost na závěr. Oproti loňskému roku se vlivem krize výrazně zvedla nezaměstnanost mezi absolventy strojírenských a elektrotechnických oborů, dlouhodobě je potíž zaměstnat stavební profese. Přitom právě tam by politici v dojemné shodě chtěli zahnat více dětí.

S maturitou je to vůbec složitější. Mít ji sice mít nemusíte, ale bohužel ji potřebujete, i když jste třeba instalatér či kadeřnice a chcete si založit instalatérství či kadeřnictví. Tak to požaduje živnostenský zákon. A vy si ji pak třeba ve čtyřiceti horko těžko doděláváte. Mnoho neúspěšných u státní maturity jsou právě dospělí studenti nástaveb. A nijak skvěle si nevedou ani ti, kteří nástavbu dokončí. Mezi těmi je nezaměstnanost 29,6%. 

Představa, že vzdělání je cosi podivného, od čeho bychom měli podstatnou část populace odradit, to je opravdu česká specialita. Ano, spousta lidí s vysokou sbírá praxi v recepci. Vezmou je tam, protože na rozdíl od středoškoláků často umí jazyk. Vůbec to není marná zkušenost, a pokud budou mít štěstí, mohou za rok za dva nastoupit tam, kde je vysoká potřeba. Vzdělání jim dává svobodu volby. Jejich vrstevníci s výučním listem nebo „jen“ maturitou ji mají výrazně menší. Statistiky nezvěstnosti to po léta říkají jasně.

Ale pokud vás opravdu příliš vysoké číslo maturantů irituje, lze se na to dívat i tak, že není ze všeho nejdůležitější, kdo má a nemá maturitu, spíš se zabývejme, co se studenti na kterékoli škole doopravdy naučí. To rozhoduje.  A neopakujme pořád dokola nesmysly. Věta o maturitě, kterou nemusí mít každý, se stala součástí každodenní konverzace, takže ji bez přemýšlení opakuje kde kdo. Přitom data, která uvádím, jsou každému dostupná na čtyři kliknutí. 

Takže doufám, že až vás příště zasvrbí na jazyku, polknete ji, a když ji řekne někdo vedle vás, ohradíte se. Protože říkat něco, o čem vím, že je lež, to už není jen ostuda.


Tabulka absolventi • Autor: Respekt
Tabulka absolventi • Autor: Respekt

Příště: Máme moc doktorů kulturologie? Jak je to s nezaměstnaností absolventů vysokých škol

Na těchto odkazech (stránky Českého statistického úřadu a Národního ústavu pro vzdělávání) najdete mnohem podrobnější data. Nejpřehledněji na webu www.infoabsolvent.cz:

http://www.infoabsolvent.cz/Temata/ClanekAbsolventi/5–1–05/Nezamestnanost-absolventu-skupiny-oboru-vzdelani/12

http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/czam050613.doc

http://www.nuv.cz/nezamestnanost-absolventu-skol

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].