Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Externí hlasy, Politika

Maroko se bouří po smrti rybáře rozmačkaného v popelářském autě

Další arabské jaro? Máme konečně svého Bouazízího, zní sociálními sítěmi

Maroko: protesty před ministerstvem vnitra v Rabatu • Autor: Profimedia, Abaca
Maroko: protesty před ministerstvem vnitra v Rabatu • Autor: Profimedia, Abaca

Už řadu let sice probíhají v Maroku protesty proti vládě, policii, sociální situaci, ale až v posledních dnech začíná vše eskalovat v nevídané míře a rozsahu. Marocká sociální média 28. října večer zaplavila fotografie muže rozmačkaného v popelářském autě. Jeho jméno bylo Mohcine Fikrí a vzápětí se stal symbolem útlaku ze strany policie a nespravedlnosti systému.

Jednatřicetiletý rybář byl zastaven v přístavu v severomarockém městě Al-Hoceïma s půltunovým nákladem mečounů obecných, jejichž lov je zakázán právě v období října a listopadu. Pobřežní stráž a veterináři rozhodli, že úlovek bude zničen, jak nařizuje zákon, protože ilegálně lovené ryby nemají potřebné dokumenty a nemohou být z hygienických důvodů určeny ke konzumaci. Bylo proto přivoláno popelářské auto, ve kterém měly být rozdrceny. Fikrí s několika dalšími osobami vyšplhal na korbu, kde se snažil zničení úlovku zabránit. Následující události jsou nejasné a jsou cílem vyšetřování; každopádně na jejich konci rybář upadl do drtiče, ve kterém byl rozmačkán.

Ačkoliv v současné době probíhá vyšetřování svědků Fikrího smrti, marocká oficiální média o ní zatím referují jako o nehodě, při které Fikrí uklouzl. Mezi Maročany, kteří jsou dlouhodobě kritičtí k policii, ale panuje přesvědčení, že když Fikrí do drtiče spadl, přítomný důstojník přikázal řidiči, ať ho zapne. Se slovy: „Rozdrť toho z….syna.“ Tato verze má v tištěných médiích minimální ohlas, ale mezi Maročany víří emoce.

Rybářova smrt rozčílila celou zemi, která se záhy začala bouřit proti šikaně. Fikrího posmrtné fotografie jsou šířeny na sociálních sítích a provázeny titulkem „Maroko má konečně svého Bouazízího“ - které odkazují na sebeupálení mladého Tunisana, jehož smrt v roce 2010 rozpoutala arabské jaro. Demonstrace, které následovaly okamžitě po zveřejnění Fikrího příběhu, a zejména necenzurované fotografie jeho těla, zatím nedokázalo nic uklidnit.

Z marockého severu, dlouhodobě problémového regionu obývaného berberskými kmeny, se rozšířily po celé zemi.  Fikrího pohřbu, který se konal 30. října, se účastnily tisíce lidí, kteří z Al-Hoceïmy pěšky pochodovali do jeho rodného města Imzourenu vzdáleného dvacet dva kilometrů.

Pochod byl poklidný, stejně jako demonstrace konající se v dalších městech země, ale i Evropy u marockých ambasád. Avšak v severním Maroku dostal silně nacionalistický nádech. Lidé nesoucí berberské vlajky skandovali „Nebudete ponižovat lid Rífu!“ a obviňovali vládu z útlaku a brutality. Rozvířené emoce neuklidnily ani sliby ministerstva vnitra a vyjádření marockých politiků slibujících prošetření případu.

Marocké království, v jehož čele stojí od roku 1999 král Mohammed VI., bojuje s řadou problémů. Přesto že současný režim není zdaleka tak tvrdý jako vláda předešlého monarchy, protiteroristický zákon opravňuje vládu k přísným kontrolám a zásahům proti jednotlivcům i skupinám, aniž je třeba konkrétních obvinění.

S problémy se potýkají také protivládní novináři a komentátoři;  svoboda slova a kritika krále jsou značně limitovány. Situace v zemi se sice přes protesty jeví na povrchu dlouhodobě stabilizovaná, následující týdny však ukážou, jestli Fikrího brutální smrt dá skryté nespokojenosti onu pověstnou poslední jiskru.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].