Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Externí hlasy

Česká porce kaviárové diplomacie?

Čeští politici pochválili kritizované prezidentské volby v Ázerbájdžánu

Ilham Alijev zůstane v prezidentském křesle dalších pět let. Spolu se svým otcem Hejdarem celkem povládnou Ázerbájdžánu již třiatřicet let. • Autor: Globe Media /  Reuters
Ilham Alijev zůstane v prezidentském křesle dalších pět let. Spolu se svým otcem Hejdarem celkem povládnou Ázerbájdžánu již třiatřicet let. • Autor: Globe Media / Reuters

V Baku se předminulou sobotu konala slavnostní inaugurace staronového prezidenta Ilhama Alijeva a ještě tentýž den ústavní soud oznámil, že volby konané 9. září proběhly regulérně. Velká část obyvatelstva však tomuto verdiktu nevěří: proměnily se totiž v tragikomickou frašku ještě dřív, než začaly. 

V devítimilionové kavkazské surovinově bohaté republice ani v zahraničí nebylo mnoho těch, kdo by neočekávali jiný volební výsledek než jasné vítězství dosavadní hlavy státu. Ale snad nikdo netušil, že výsledky hlasování budou oznámeny ještě před otevřením volebních místností.

Ústřední volební komise připravila volební aplikaci pro mobilní telefony, která měla poskytovat čerstvé informace o sčítání volebních lístků, jak na svém blogu píše korespondent rádia Echo Moskvy Movsun Gadžijev. Avšak kvůli údajné technické chybě byly v aplikaci zveřejněny výsledky voleb s celodenním předstihem. A co je ještě pikantnější, takřka se shodovaly s oficiálními výsledky vyhlášenými o den později. Došlo v podstatě ke kosmetickým změnám. 

Ilham Alijev, který je často kritizován za své diktátorské tendence, tak vstupuje do dalšího pětiletého funkčního období dosti symbolicky. K moci se dostal v roce 2003 a v Ázerbájdžánu se jako v jediné postsovětské republice podařila dynastická výměna, neboť Alijevovým předchůdcem byl jeho otec Hejdar. Relativní spokojenost obyvatel s nedemokratickým režimem bývá přičítána štědrému přerozdělování státních příjmů z exportu ropy. Podle centrální banky činí dosavadní letošní přebytek ázerbájdžánského rozpočtu v přepočtu 385 miliard korun. 

Průběh voleb, jež Alijeva potvrdily ve funkci, odsoudila jak OBSE, tak množství nevládních organizací. O to zajímavější je chování českých politiků, kteří se zhostili role volebních pozorovatelů. Mnozí z nich, například předseda KSČM Vojtěch Filip, bývalý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, senátor Jaroslav Palas či bývalý poslanec TOP09 Václav Kubata, se totiž k průběhu hlasování vyjádřili pochvalně, jak informovala organizace Člověk v tísni.¨

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev ve volební místnosti • Autor: Globe Media /  Reuters
Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev ve volební místnosti • Autor: Globe Media / Reuters

A ázerbájdžánská prorežimní média toho plně využila. „Myslím si, že volby v Ázerbájdžánu proběhly podle evropských standardů. Neviděl jsem nic, co by narušovalo volební proces a co by bylo proti volební legislativě,“ řekl Vojtěch Filip podle serveru Vestnik Kavkaza. „Setkali jsme se i s voliči. Nezaznamenali jsme žádná porušení zákona. Atmosféra voleb je velmi dobrá i u voličů pozorujeme dobrou náladu,“ prohlásil Cyril Svoboda podle serveru News.daz.az.

Stali se tak čeští politici součástí fenoménu, kterému se v poslední době začíná přezdívat kaviárová diplomacie? Ázerbájdžán se snaží vylepšit si pošramocenou image tím, že zahraniční delegace jsou přijímány s co největší delikátností a luxusem. A klíčovým západním politikům jsou předávány i opulentní dárky. Jakýkoli pohyb oficiálních zahraničních hostů po zemi je řízen ve striktně potěmkinovském duchu. 

Právě dobré vztahy se západními státy považuje vládní režim podle ázerbájdžánského politologa Hikmeta Gadžizadeho za klíčové pro udržení pozic. „Alijev na jakoukoli kritiku své vlády odpovídá, že ho mají rádi všichni jak na Západě, tak v Ázerbájdžánu. Ale jak můžete hovořit o čestných volbách, jestliže jeden z kandidátů získal více než 80 procent hlasů? To je absurdní,“ řekl v rozhovoru pro ruské rádio Svoboda Gadžizade. 

Chtělo by se věřit tomu, že čeští politici, kteří jsou dobře informovaní o obchodním významu Ázerbájdžánu pro tuzemské hospodářství, se pouze nešikovně vyjádřili a měli na zřeteli český zájem. Import ropy z Baku totiž pokrývá přes 25 procent české roční spotřeby; víc ropy do Česka importuje už jen Ruská federace. 

Přesto se nabízí i varianta, že se naši zástupci ocitli v chapadlech kaviárové diplomacie a jednoduše říkali to, co vyhovuje jejich štědrému hostiteli. Pak by to byl další případ, ve kterém by se měla česká zahraniční politika rozhodnout, zda bude jen hájit české hospodářství za každou cenu, anebo najde i prostor pro tolikrát deklarovanou ochranu lidských a občanských práv.

Ale třeba čeští pozorovatelé takhle vůbec nepřemýšleli a projevila se u nich obyčejná neznalost.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].