Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Zlom v kauze Weinstein? Stát New York žaluje jeho firmu za obtěžování a vyhrožování

Harvey Weinstein • Autor: REUTERS
Harvey Weinstein • Autor: REUTERS

Kauza Harveyho Weinstena zdaleka nekončí. Někdejší nejmocnější muž Hollywoodu zmizel před měsíci na terapeutický pobyt na luxusní kliniku v Arizoně, nicméně jeho oběti, police ani státní zástupci na něj nezapomněli.

Jednak se dále rozrůstá již tak obsáhlý seznam žen, které promluvily o jeho chování.  Momentálně se jejich počet blíží osmdesátce. Naposled prolomila mlčení Uma Thurman, hvězda řady filmů z jeho produkční společnosti Miramax, která pro deník The New York Times popsala několik situací, v nichž se s producentem ocitla a které důvěrně známe z výpovědí jiných žen: pracovní schůzka, jejíž dynamika se prudce promění, když si Weintein svlékl župan, a následné jednání, během něhož ji povalil na postel, nalehnul na ni a „dělal všechny možné nepříjemné věci“. Thurman mluvila také o výčitkách svědomí, které cítí vůči všem ženám, které Weinstein napadal po ní. „Také kvůli mně se ty mladé ženy dostaly do situace, do které se dostaly,“ řekla.

Co se rovněž rozrůstá, je počet měst, v nichž tamní policie Weinsteina vyšetřuje kvůli podezření ze znásilnění – po Londýně, New Yorku a Beverly Hills začala producenta vyšetřovat také policie v Los Angeles, jak bez dalších podrobností informoval magazín The Hollywood Reporter. Vyšetřování zatím nedospělo ke konkrétnímu závěru, přestože newyorská policie už na podzim tvrdila, že by Weinsteina zatkla, pokud by byl ve městě.

Tento týden se přidal stát New York, jehož vrchní státní zástupce Eric T. Schneiderman oznámil, že podal žalobu na Weinsteinovu firmu a její zakladatele, jímž je kromě Harveyho ještě jeho bratr Bob. Předcházelo tomu čtyřměsíční vyšetřování, během něhož vyšetřovatelé mluvili s desítkami bývalých i současných zaměstnanců společnosti. Na základě jejich výpovědí dospěl Schneiderman k závěru, že firma porušila řadu zákonů platných ve státě New York – zejména týkajících se sexuálního obtěžování na pracovišti a obecně ochrany zaměstnanců. Podle některých médií to může být definitivní zlom v případu, který může Weinsteinovi skutečně uškodit - i když už teď čelí řadě žalob.

Naomi Campbell a Harvey Weinstein • Autor: Profimedia, Bestimages
Naomi Campbell a Harvey Weinstein • Autor: Profimedia, Bestimages

Krok je totiž interpretován jako komplikace pro plánovaný prodej firmy, který měl být finalizován tuto neděli. Zájem o firmu měla skupina investorů, která za ni nabízela 275 milionů dolarů (a byla ochotna ji převzít také s dluhem ve výši 225 milionů dolarů). Právnička zastupující investory oznámila, že noví majitelé se chystali zřídit speciální fond pro odškodnění obětí a zahájit novou éru v historii. Harvey Weinstein, který společně s bratrem Bobem vlastní 42 procent společnosti, by za prodej nedostal nic, což je pozoruhodná skutečnost, která není v textu vysvětlena.

Pokud k prodej kvůli žalobě nevyjde, píší NYT, je Weinsteinova firma téměř jistě odsouzena k bankrotu. Což je jeden z důvodů, proč nebyla žaloba přijata s všeobecným jásotem. Pokud firma zkrachuje, bude obtížné odškodňovat oběti, upozorňuje komentář rovněž otištěný v The New York Times.

Žaloba popisuje „toxické prostředí“, které Weinstein ve své firmě vytvořil. Nešlo jen o sexuální obtěžování, kterému vystavil řadu svých (zejména mladých a začínajících) zaměstnankyň, ale také o zneužívání dalších zaměstnanců k tomu, aby mu v jeho sexuálním predátorství „asistovali“ (jeho asistentky byly kupříkladu přítomny schůzkám s mladými herečkami, aby je uklidnily, pak nicméně vyklidily pole) nebo o vyhrožování („Zabiju tebe, zabiju tvoji rodinu,“ řekl několika zaměstnancům). Společnost je žalována výslovně také proto, že vedení prokazatelně vědělo léta o tom, že Weinstein obtěžuje zaměstnankyně, přesto s tím nic neudělalo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].