Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Zemřel muž, jenž změnil to, jak se díváme na umění

Autor: Greg Goodale
Autor: Greg Goodale

„Kdybyste se mě zeptala, kdo jsem, pak odpovím, že bych se chtěl vidět jejíma očima. Chtěl bych vědět, jak mě vidí,“ přiznal se téměř devadesátiletý John Berger redaktorce listu The Guardian nad portrétem své třináctileté vnučky Meliny. Pohled a „dívání se na skutečnost“ je něco, co jej nepřestalo fascinovat do posledních dnů.  Významný britský spisovatel, kritik a teoretik vizuálního umění John Berger zemřel 2. ledna, sotva pár dnů před tím, než se na český trh dostává jeho klíčové dílo z počátku sedmdesátých let – Způsoby vidění.

Tato sbírka esejů následovaná stejnojmenným seriálem BBC zcela přehodnotila to, jak se od té doby pohlíželo na umění, a stále zůstává aktuální. Berger vzal do hry vedle estetických kritérií také to, jaký vliv na obrazy měly (a mají) technologie a především společenské uspořádání dané éry.  Že to pro něj bylo klíčové téma, pak potvrdil tím, když polovinu peněz z výhry Bookerovy ceny věnoval v roce 1972 britským Černým panterům.

Kořeny svého nečekaného a originálního myšlení tento intelektuál nacházel ve skutečnosti, že nikdy nechodil na žádnou univerzitu a vždy měl blízko k dělnickým profesím.  Vždy sledoval závislost lidského údělu na vykonávané práci. V rozhovoru, který Kate Kellaway pořídila loni v říjnu, tak Berger vzpomíná na klíčový zážitek, kdy ve svých šestnácti strávil jeden celý den s horníky. „Naplnilo mě to respektem,“ řekl. „Jsou dva druhy respektu. Jeden má, co dělat s obřady a rituály. To když třeba vstoupíte do Sněmovny lordů. A pak je tu zcela jiný druh respektu, který člověk cítí tváří v tvář nebezpečí.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].