Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Zapomenutí Američané začínají Trumpovi věřit

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Donald Trump se chystá na velký projev před Kongresem a přichází se svým prvním návrhem rozpočtu. Jeho hlavním rysem je dramatické desetiprocentní zvýšení výdajů na zbrojení vybalancované škrty v jiných, dosud nespecifikovaných oblastech. Pokud návrh projde (musí ho schválit Kongres, v němž mají většinu “Trumpovi” republikáni), půjde o nejvyšší navýšení obranného rozpočtu od roku 2008, kdy kvůli válce v Iráku něco podobného předvedl George W Bush. Za Baracka Obamy zbrojní rozpočet USA klesal.

Návrh zcela odpovídá rétorice, se kterou dnešní americký prezident vystupoval během kampaně. Ta se zaměřovala především na obnovení jistot a bezpečí Američanů, k čemuž jistě patří posilování bezpečnostních složek a navýšení jejich rozpočtu o zhruba 54 miliard dolarů. Trump zároveň oznámil, že nebude škrtat v sociálních programech, čímž dodržel další část svých předvolebních slibů. Právě absence reformy sociálních programů je nicméně v rozporu s dlouhodobou politikou republikánské strany a byla během kampaně označována za jeden z originálních rysů Trumpova “pravicového” populismu. Deník Financial Times cituje amerického rozpočtového experta Stana Collendera, podle nějž je Trumpova šance uspět v Kongresu nanejvýš padesátiprocentní.

Přidávat se tedy bude armádě a policii, nebude se ubírat důchodcům ani se nebudou krátit státní zdravotnické programy. Kde se tedy bude škrtat? Podle britské BBC , která tvrdí, že se USA vrací blízko k “válečnému režimu”, téměř jistě přijde o zásadní balík peněz americké ministerstvo životního prostředí (EPA), ale to vzhledem k pouze osmimiliardovému rozpočtu může i při drastické redukci nabídnout jen drobné.

Jako obětní beránek prý také může posloužit ministerstvo zahraničí, zvlášť šťavnaté porce jeho rozpočtu určené k zahraniční rozvojové pomoci. Jinak jsou škrty celkem nejasné - a jak bývá v podobných případech zvykem, schovávají se za fráze jako “nalezení úspor” a “zefektivnění byrokracie”. 70 procent amerického rozpočtu tvoří mandatorní výdaje určené právě na sociální programy a splátky úroků z amerického dluhu. Tady je porovnání amerického obranného rozpočtu v porovnání s jinými zeměmi světa podle BBC:

Zde totéž v podání The Wall Street Journal, který připomíná, že vojenský rozpočet USA představuje více než třetinu planetárních zbrojních výdajů. List zároveň upozorňuje, že v očích části republikánů nebude Trumpem navrhované navýšení zbrojních programů dostatečné: John McCain, jinak jeden z klíčových oponentů současného prezidenta na americké pravici, například žádá ještě o 37 miliard dolarů víc.

Trumpovo vládnutí je samozřejmě mírně řečeno rozporuplné. Tentýž The Wall Street Journal však přišel s průzkumem (uskutečněným společně s NBC), který pro prezidenta nevyznívá zase tak špatně. S jeho výkonem je spokojeno pouze 44% Američanů, nespokojeno je 48%, a to z Trumpa dělá prvního poválečného prezidenta, který je v této fázi úřadování v negativních číslech. Deník upozorňuje, že Baracku Obamovi trval pád z povolebního vrcholu na srovnatelná čísla 32 měsíců - tedy téměř tři roky! - Georgi W Bushovi dokonce 44 měsíců. Na druhou stranu, situace je výjimečná už tím, že Trump postupně mírně stoupá, a zdá se, že část Američanů ho začíná nahlížet v lepším světle.

Prezident také dost možná vyhrává válku s médii: 53% dotazovaných souhlasilo s výrokem, že média problémy jeho administrativy zveličují a 45% bylo proti. A když Trump prohlašuje, že “zapomenutí” Američané po jeho nástupu do Bílého domu konečně našli svůj hlas, může se také opřít o konkrétní čísla: ve Spojených státech teď výrazně klesá počet lidí, kteří mají pocit, že stávající systém nefunguje v jejich prospěch.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].