Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Výchova v homosexuálních rodinách děti nepoškozuje, ukončili vědci debaty

Brazilská prezidentka na cestě k odvolání • Život po Peaches • Asistovaná sebevražda v Kanadě • Dětství v rodinách gayů a leseb

Autor: Ramirez Family
Autor: Ramirez Family

Záběry z brazilských ulic vypadají jako oslava fotbalového vítězství: lidé odění do národních barev a zabalení do zeleno-žlutých vlajek troubí na vuvuzely. Zdrojem bouřlivých oslav však není fotbal, nýbrž politika. Pouliční slavnosti vyvolalo hlasování dolní komory brazilského parlamentu, v němž většina poslanců (367) kývla na to, aby byl s prezidentkou Dilmou Rousseff zahájen proces vedoucí k jejímu odvolání z funkce.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseff • Autor: ČTK, AP
Brazilská prezidentka Dilma Rousseff • Autor: ČTK, AP

První brazilská prezidentka je podezřelá z toho, že si ke znovuzvolení vypomohla státními penězi. Další rozhodnutí nyní leží na horní komoře parlamentu, která by měla rozhodnout během května. Pokud se senátoři k poslancům připojí, bude se muset Rousseff dočasně vzdát úřadu, v němž ji nahradí dosavadní viceprezident Michel Temer.

Podrobnější vhled do brazilské reality autorka menu ponechá na úterý na znalci tamních poměrů, kolegovi Jiřímu Sobotovi. Nicméně deník The New York Times na základě rozhovorů s politology předvídá, že Senát osud prezidentky zpečetí - a to zejména proto, že se většina ve sněmovně byla vyšší, než se původně předpokládalo. „Politici obvykle rozumí náladám ve společnosti a nyní vytušili, že lidé si přejí její odvolání,“ říká v NYT Paulo Sotero.

Deník připomíná, že kromě Brazilců podporujících odvolání Dilmy Rousseff vyšly do ulic tisíce lidí protestující proti tomuto kroku. A nemusí to být nutně jen fanoušci prezidentky. Některým Brazilcům vadí pokrytectví zkorumpovaných poslanců, kteří mají sami máslo na hlavě; případně mají tito lidé obavy, že krok může destabilizovat tamní poměrně mladou demokracii, k níž země přešla v roce 1985 po dvaceti letech vojenské diktatury.

Magazín Slate upozorňuje na studii zveřejněnou v magazínu Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics, která by měla uklidnit obavy, že děti vyrůstající v rodinách tvořených homosexuálními páry se nějak liší od dětí, které se narodily do rodin, jež označujeme jako „tradiční“. Tým vědců z univerzity v Amsterdamu či z americké Columbie porovnával zdraví, školní prospěch a celkové prospívání dětí od šesti do sedmnácti let vychovávaných bezmála stovkou lesbických párů na jedné straně - a na straně druhé stovky párů heterosexuálních. Výsledek je, že výzkumníci neobjevili mezi dětmi žádné rozdíly.

2015, demonstrace na podporu stejnopohlavních sňatků před Nejvyšším soudem USA • Autor: REUTERS
2015, demonstrace na podporu stejnopohlavních sňatků před Nejvyšším soudem USA • Autor: REUTERS

Slate upozorňuje zároveň na projekt columbijské univerzity What We Know, který shromáždil evidenci o osmasedmdesáti studiích na stejné téma. Čtyřiasedmdesát z nich dospělo ke stejnému závěru jako zmiňovaný výzkum: tedy že děti gayů a leseb neodcházejí do života hůře vybaveny než jejich vrstevníci. Čtyři zbylé rozdíly zjistily, jenže v nich vědci zkoumali rodiny rozpadlé, což je efekt, který na děti negativně dopadá bez ohledu na sexuální orientaci rodičů.

Slate na základě toho prohlásil vědeckou debatu o tom, že dětství v rodinách gayů a leseb znamená pro další život nevýhodu, či dokonce děti nějak poškozuje, za „ukončenou“.  Autorka menu se nicméně obává, že navzdory těmto důkazům, debata zdaleka ukončená není.

„Líbila by se jí ta deska? Možná… asi kdyby jí někdo řekl, že je dobrá,“ říká zpěvák Thomas Cohen a poprvé se během rozhovoru pousměje. Cohenovi bylo třiadvacet, když jeho manželka a matka dvou dětí Peaches Geldof předloni zemřela na předávkování heroinem. Celou tragedii velmi sledoval britský bulvár už proto, že byla dcerou Boba Geldofa - a její matka Paula Yates podlehla předávkování v době, kdy bylo Peaches pouhých jedenáct.

Nahrávání sólového alba Bloom Forever představovalo pro Cohena, který před lety stál v čele postpunkové SCUM, terapii i způsob, jak začít znovu s hudbou. Poslední momenty manželství i důvody, proč nová deska vlastně není ani tak temná jako povznášející a nadějeplná, popisuje Cohen ve velmi osobně laděném profilu na serveru The Guardian.

Kanadská vláda v čele s premiérem Justinem Trudeauem se za vcelku krátkou dobu ve funkci stačila proslavit progresivitou - a nejnovější návrh z dílny kanadských liberálů v tomto trendu pokračuje. Kabinet navrhuje zlegalizovat asistovanou sebevraždu pro lidi trpící vážnou a neléčitelnou nemocí, která jim působí dlouhodobé psychické a fyzické utrpení.

Nárok na tento zákrok ovšem budou mít pouze kanadští občané a lidé trvale v zemi usazení, kteří mají přístup do tamního zdravotního systému. Takto vymezen je zákon kvůli riziku „zdravotnické turistiky“, která by mohla vypuknout v případě, že norma začne platit. Podobnou legislativu v různých formách totiž zatím zavedlo jen několik zemí světa: Belgie, Nizozemsko či Švýcarsko.

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Návrh přichází po desítky let trvající a často emocemi nabité debatě, kterou procházejí všechny země, kde se o dobrovolném ukončení života za asistence lékaře diskutuje. Vzhledem k jasné většině vládní strany norma nejspíš projde, vláda nicméně očekává, že někteří Kanaďané nový zákon nezkousnou, a nevylučuje možnost, že bude muset některé parametry upravit.

Video: Ve švédském zábavním parku s tematikou Divokého západu jsou ubytováni uprchlíci ze Sýrie.

Kulturní tip:  Osudový kruh. ČT2 18.4.2016  22:00.

https://www.youtube.com/watch?v=yr14sYmm8HY

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikneE-mail:Denní menu Respektu (zajímavé články z médií každý všední den)Výběr z obsahu nového vydání týdeníku RespektTOP články týdne na Respekt.czZobrazit předchozí newslettery

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].