Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Vybaví si každý okamžik svého života a občas ji to dohání k šílenství

V hlavě - podle Pixaru
V hlavě - podle Pixaru

Když Jill Price požádáte, aby si vybavila libovolný den ze svého života, zareaguje v okamžiku. Co dělala 29. srpna 1980? „Byl pátek, jela jsem se svými kamarádkami, dvojčaty Ninou a Michelle a jejich rodinou, na víkend do Palm Springs,“ vzpomíná. „A ještě než jsme vyrazili, zašla jsem s nimi na depilaci do plavek. Celou ji prokřičely.“ Price tehdy bylo 14 let a osm měsíců.

Kdy řídila auto potřetí? „Potřetí jsme řídila auto 10. ledna 1981. V sobotu.“ Bylo jí 15 let a dva týdny. Kdy poprvé slyšela hit Ricka Springfielda Jessie’s Girl?  „Sedmého března 1981.“ Jela v autě s matkou, která na ni zrovna ječela. Bylo ji 16 let a dva měsíce.

Dnes jednapadesátiletá Jill Price si výjimečnost své paměti poprvé uvědomila, když jí bylo osm. Pamatuje si každý den v týdnu pro každé datum od roku 1980; pamatuje si, co ten den dělala, s kým se viděla, kde byla. Dokáže si stejně snadno vyvolat vzpomínku z před dvaceti let stejně jako tu z předvčerejšího dne.

Mnoho lidí by tuto superschopnost bralo, ale pro Jill Price se život postupně stal obrovskou zátěží: pohled na jakékoli datum, jakékoli číslo okamžitě spouští dávné vzpomínky. Svůj život popisuje jako rozdělenou obrazovku. Na jedné straně se odehrává aktuální dění a na druhé se odvíjí nekonečný tok vzpomínek. Někdy ji to dohání až k šílenství, protože vše, co vidí, nebo slyší, se může stát potenciálním spouštěčem paměti.

Fascinují pohled do mysli lidí, kteří neumí zapomínat, přináší dlouhé čtení Total Recall od Lindy Rodriguez McRobbie na serveru The Guardian. Jill Price byla vůbec prvním člověkem, který byl v roce 2006 diagnostikován hyperthymésií neboli syndromem vynikající autobiografické paměti. Do té doby byla vědcům tato schopnost neznámá - a i dnes se vyskytuje u pouhých několika desítek jedinců, přesto její existence nabízí nový možný pohled na to, jak funguje paměť a podle čeho si organizujeme vzpomínky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].