Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Urážka roku 2016: Ubohá sněhová vločko!

Girls • Autor: Archiv
Girls • Autor: Archiv

Ubohá sněhová vločko! - aneb jak se rodila urážka roku 2016. Ve světle Brexitu a letošních amerických voleb se z termínu „snowflake“ stala pozoruhodná nadávka. Vyjadřuje pohrdlivé označení pro převážně příslušníky mladé generace, kteří jsou prý méně odolní a snadno se pohorší.

Rebecca Nicholson v komentáři na serveru The Guardian sleduje původ a rozšíření slova, ale především se zamýšlí nad tím, jestli to vlastně není přece jenom spíše lichotivá metafora než urážka. Ultrapravicový server Breitbart, jehož výkonný ředitel Stephen Bannon je nyní Trumpovým hlavním stratégem, využíval termín „sněhová vločka“ jako generalizaci pro novináře, celebrity a mileniály, kteří se ohrazovali proti Trumpově vyhrocené rétorice.

Proti politické korektnosti se s jeho pomoci ohradil spisovatel Bret Easton Ellis. A v komentářích se vyskytuje, kdykoli se objeví nové statistky, že mladá generace pije méně alkoholu nebo si užívá méně sexu než ta předchozí.

Nicholson se podařilo „sněhovou vločku“ vysledovat k možnému zdroji, jímž je román Klub rváčů Chucka Palahniuka, kde se praví: „Nejsi výjimečný. Nejsi nádherná a jedinečná sněhová vločka. Jsi stejná organická tlející hmota jako všichni ostatní.“

Označení „snowflake“ vyjadřuje pohrdání vůči jemnosti a citlivosti mladé generace, která ovšem nemusí být nutně hodna jen vysmívání, přináší s sebou i nečekanou sílu. Jak totiž Nicholson zjišťuje po poradě s renomovaným meteorologem: „Každá sněhová vločka padá tam, kam vane vítr. Je to lehká váha. Ale dohromady už to je jiný příběh. Když jich je hodně, vytvoří vánici. A to už lidé zpozorní.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].