Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Trump udělal první krok ke zrušení Obamacare. Spáchali republikáni sebevraždu?

Autor: Profimedia, New York Times
Autor: Profimedia, New York Times

Trump to dokázal: na druhý pokus v části amerického Kongresu prosadil zákon, který z velké části bourá reformu amerického zdravotnictví, tzv. Obamacare. Schválený zákon reformu přímo neruší, podkopává ale některé její pilíře. Schválen byl ve Sněmovně reprezentantů (dolní komoře), jeho budoucnost v Senátu je nicméně nejistá.

The New York Times tvrdí, že Trumpův zákon může připravit o zdravotní pojištění zhruba 24 milionů Američanů. Ukazuje to na několika příkladech: zákon například odvede v příštích deseti letech 800 miliard dolarů ze systému Medicaid, což je zdravotní péče pro chudé Američany, dalších 300 miliard zmizí ze systému státních dotací na nákup pojištění. V Americe opět přestane platit povinnost nechat se pojistit, což jistě potěší každého zaníceného libertariána, tedy alespoň do okamžiku, než ho bez pojištění a bez úspor něco nečekaného potká.

Mnozí komentátoři podtrhují jeden bod, totiž možnost pojišťoven odpírat pojištění lidem, jejichž zdravotní stav není ideální - nebo jim alespoň nabízet tak drahé pojištění, že si to raději rozmyslí. Obamacare takový postup zakazoval, Trumpcare možnost vrací do pravomocí jednotlivých států. Pro Čecha asi není úplně představitelné, že by kvůli vrozené či získané indispozici neměl stejný nárok na pojištění jako jeho zcela zdravý spoluobčan, pro Američany se tahle podivnost vrací do hry.

The Washington Post si na svých stránkách neodpustil potměšilost. Upozornil na to, že jen pár minut poté, co Trump s kolegy republikány oslavoval první legislativní úspěch, pronesl v přítomnosti australského premiéra Malcolma Turnbulla, že americký zdravotní systém “selhává” a že Australané mají zdravotnictví “v mnohem lepším stavu”. Jak deník poznamenává, Australané - stejně jako Kanaďané, Britové, Francouzi, Dánové, Švédové, Češi či třeba Španělé a v podstatě kterákoliv jiná vyspělá země - mají ovšem nějakou formu systému univerzálního pojištění, který Američané nikdy nedokázali zavést a od kterého se nyní opět plnou parou vzdalují.

Tedy možná. The Economist věští, že Senát zákon roztrhá nebo pozmění do té míry, že pak jeho novou verzi zase neschválí Sněmovna reprezentantů a vše skončí fiaskem. Jiní se domnívají, že republikáni ve sněmovně spáchali schválením zákona sebevraždu: zničení Obamacare jako celku sice slibovali léta, ale mnohé části zákona mezitím americká veřejnost přijala za své, mimo jiné právě zákaz odpírání pojištění lidem v horším zdravotním stavu.

Upřímně řečeno, pochopit vztah Američanů ke zdravotnímu pojištění patří k těžkým oříškům psaní o Spojených státech. Systém je drtivě složitý a politici o něm systematicky lžou, takže voliči často pořádně nevědí, co vlastně chtějí. Příklad?

Jedním z fascinujících okamžiků při protestech Tea Party bývalo skandování Vládo, ruce pryč od mého Medicare. Medicare je pojištění pro seniory, je to vládní program (!) a je nejdůležitější součástí Obamacare, kterou chtěla Tea Party vymazat. Tož asi tak.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].