Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Trump se vrací k podpoře blízkovýchodních diktátorů. A ke kořenům dnešních problémů?

Americký prezident jako první v historii vyjel na první zahraniční cestu na Blízký východ • Autor: REUTERS
Americký prezident jako první v historii vyjel na první zahraniční cestu na Blízký východ • Autor: REUTERS

Donald Trump vyrazil z Washingtonu a alespoň částečně se mu podařilo změnit téma. Už se nemluví pouze o jeho komplikovaném vztahu s Ruskem, ale také o návratu ke “staré dobré” americké politice na Blízkém východě.  Co to znamená?

“Trump se vrací zpět před Obamův osmiletý příklon k Íránu,” píše The Wall Street Journal. Odvrat od tradičních spojenců - v praxi sunnitských diktátorů v Saúdské Arábii, Egyptě a zemích Perského zálivu - kombinovaný s větší otevřeností k Íránu byl cenou za dohodu o íránském jaderném programu. Obama za to získal minimálně dočasné zablokování cesty Teheránu k jaderným zbraním a dost možná se tak vyhnul nutnosti rozpoutat v oblasti další válku.  Zároveň tím však posílil íránské ambice v regionu, což je rozhodně cítit - mimo jiné íránskou účastí v konfliktu v Sýrii. Když se vloni hroutilo Aleppo, prohrávali povstalci v konfrontaci se zvláštní kombinací syrských vládních jednotek, íránských milicí a ruského letectva.

Tohle je podle všeho minulostí. Trump zavítal do Saúdské Arábie, aby shromážděné arabské lídry ubezpečil, že staré časy se vracejí. “Trumpova návštěva Rijádu byla pozoruhodná veřejně demonstrovanou podporou (tamního režimu) spojenectví se Spojenými státy…  Saúdové uspořádali summit regionálních arabských lídrů, oznámili nákupy zbraní v hodnotě 110 miliard dolarů a investice ve Spojených státech,” rozplývá se jmenovaný deník. Zjevně má rád, když je přehledno. Chválí, že Trump mluvil smířlivým tónem k “umírněným arabským režimům” – čímž se zjevně myslí například de facto vojenská diktatura v Egyptě – a zároveň byl“nesmlouvavý na adresu Íránu”.

Test balistické střely, Írán, březen 2016 • Autor: REUTERS
Test balistické střely, Írán, březen 2016 • Autor: REUTERS

Agentura Reuters vidí celou situaci opatrněji.  Trump se zjevně vrací k politice podpory diktátorů výměnou za stabilitu, peníze a ropu. “Naše partnerství bude podporovat bezpečnost skrze stabilitu, nikoliv radikální rozvrat,” cituje agentura Trumpa, který rozvratem podle všeho myslel sérii demokratizačních pokusů nazývanou dříve Arabské jaro. “Trump prohlásil, že porážka extrémistické ideologie a terorismu stojí nad všemi ostatními ohledy,“ upozorňují Reuters. A dodávají, že tenhle postup prokázal v minulosti jisté trhliny.

I skeptici sice uznávají, že arabští autoritáři dokážou v krátkodobé perspektivě zjednat pořádek, když se mohou spolehnout na to, že svět nad jejich metodami přimhouří oko - nebo raději obě. Na druhé straně, právě spojenectví se Spojenými státy a bezvýchodnost života pod diktaturou je považována za jeden z významných zdrojů arabského extremismu.

“I když se může vláda autoritářů zdát schopná zaručit na krátkou dobu stabilitu,” píší Reuters, “plodí ve skutečnosti nespokojenost a vede obyvatelstvo k přesvědčení, že násilí je jedinou cestou, jak se domoci pozornosti”.  Trump vyzval arabské vládce, aby vymýtili islamistické extrémisty a teroristy. Opustil rétoriku náboženského střetu, když během kampaně tvrdil, že “islám (Američany) nenávidí”. Tato stránka jeho cesty na Blízký východ je v pořádku.

Reuters a další ale upozorňují, že cesta zpět před Obamu dost možná vede přesně ke kořenům dnešních problémů.  Není známo, že by diktátoři výměnou za toleranci dokázali domácí extremismus kdykoliv v minulosti vyřešit. Stejně tak není známo, jak hodlá Trump naložit s ambicemi Íránu, který staví opět do pozice regionálního nepřítele číslo jedna.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].