Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Trump není morálně způsobilý, píše bývalý šéf FBI

James Comey vypovídá jako šéf FBI v Senátu • Autor: REUTERS
James Comey vypovídá jako šéf FBI v Senátu • Autor: REUTERS

Americká média žijí v posledních dnech dvěma tématy – leteckými útoky na Sýrii a vycházející knihou bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho s názvem Vyšší loajalita. Comey dostal od Trumpa loni v květnu vyhazov, což řada politiků a komentátorů kritizovala jako snahu narušit vyšetřování FBI týkající se možných vazeb týmu Donalda Trumpa na Rusko. Tímto podezřením se nyní zabývá i speciální vyšetřovatel Robert Mueller.

Kniha vychází v úterý a Comey strávil minulé dny jejím propagací a poskytováním rozhovorů. V neděli televizní stanice ABC odvysílala výsledek pětihodinového rozhovoru s Comeym, v němž bývalý šéf FBI otevřeně zpochybňuje morální kvality Donalda Trumpa: „Prezident musí zosobňovat a zastávat hodnoty, které stojí v základech naší země. Tou nejdůležitější je pravda. Toho (prezident) není schopen a je tak morálně nezpůsobilý být prezidentem“, říká.

Americká média také v předstihu obdržela vybrané ukázky z knihy. Vzhledem ke způsobu, jímž byl Comey donucen úřad opustit, bylo předem jasné, že Donalda Trumpa nijak šetřit nebude, a zveřejněné pasáže to potvrzují. Kromě téměř osobních invektiv, kdy si utahuje z velikosti Trumpových rukou (známý vtip, který Trump nesnáší dobře), rozebírá i vážnější témata – Politico přináší souhrn sedmi nejzávažnějších zjištění. Comey má v knize dojít k závěru, že způsob, jímž Trump vykonává svoji funkci, se neslučuje se základními etickými normami, přiznává však, že se nutně nemusí jednat o něco nelegálního.

Řada komentátorů nicméně varuje před příliš jednostranným vykreslováním Comeyho jakožto hrdiny, který měl odvahu se postavit Donaldu Trumpovi, a poukazují pochybnosti obestírající jeho jednání. V článku „James Commey není žádný hrdina“ je shrnuje deník The Atlantic. Ústřední kritika se týká jeho jednání během roku 2016, kdy v USA vrcholila kampaň před prezidentskými volbami. V červenci James Comey předstoupil před americkou veřejnost, aby oznámil výsledky vyšetřování kauzy týkající se Hillary Clinton a jejího nakládání s utajovanými informacemi.

Debata Trump Clinton • Autor: REUTERS
Debata Trump Clinton • Autor: REUTERS

Problémem bylo, že v době svého působení jako ministryně zahraničí používala k některým pracovním úkonům soukromý email – a ten byl samozřejmě mnohem hůře zabezpečený. Comey toto počínání nazval extrémně lehkovážným, nicméně nedoporučil její trestní stíhání. 28. října ale vystoupil znova, aby ohlásil, že na základě nových informací FBI vyšetřování znovu otevírá. Veřejnost nicméně neinformoval, že FBI tou dobou již také vyšetřovala možné vazby Donalda Trumpa na Rusko.

Zveřejnění informací o novém vyšetřování ani ne dva týdny před volbami Hillary Clinton výrazně uškodilo – někteří komentátoři dokonce říkají, že ji stálo vítězství. Proč se Comey rozhodl tuto informaci sdělit široké veřejnosti? Podle výňatků ze své vlastní knihy  informace zveřejnil, protože se domníval, že demokratka volby vyhraje: „Rozhodoval jsem se v prostředí, kde to vypadalo, že Hillary Clinton volby téměř jistě vyhraje. Mé obavy, že bych z ní udělal nelegitimního vítěze, kdybych zakryl informace o novém vyšetřování, tak byly větší, než kdyby Donald Trump vedl, nebo to bylo alespoň vyrovnané.“

Jak píše Atlantic, přiznání, že při svém rozhodování o zveřejnění informací hrál roli politický kalkul, je udivující a není úkolem FBI starat se o legitimitu politiků. Trump Comeyho propustil, protože se domníval, že mu to pomůže; možná se dokonce snažil zamezit pořádnému vyšetřování svých kauz. Nicméně James Comey sám prokázal, že si nezaslouží úřad vést, uzavírá svůj kritický komentář americký magazín.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].