Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Technologie v roce 2017: Kam spěje svět podle Kickstarteru

Blubel - cyklistická navigace ve zvonku na řidítka. • Autor: Kickstarter.com
Blubel - cyklistická navigace ve zvonku na řidítka. • Autor: Kickstarter.com

Jak se blíží konec roku, novináři v redakcích tradičně sestavují všemožné žebříčky. Výčty přelomových událostí, které jsme prožili, roční hudební hitparády, seznamy lidí, kteří nás tento rok opustili. Něco podobného provedli také zaměstnanci crowdfundingového webu Kickstarter. Kurátoři jeho technologické a designové rubriky vybrali několik předmětů, kterým finanční příspěvky od veřejnosti letos pomohly na svět - a které podle nich předpovídají, jaké předměty nás budou čím dál víc obklopovat v každodenním životě.

V příštím roce do našeho osobního prostoru vtrhne umělá inteligence, věští kurátoři. Dokládá to podle nich úspěch všemožných robotů, které jsou momentálně ve vývoji a které lidé podpořili. Již brzy by měl být hotový osobní trenér VI od firmy LifeBeam. Je skrytý ve sluchátkách, která se nosí při běhání. Jak jste asi vytušili, až budete v kocovině vysíleně supět do kopce, hlas avatara ve sluchátkách vás bude kibicovat, že běžíte příliš pomalu. Ale možná vám také řekne, kolik vám ještě zbývá do konce trasy. Anebo si všimne, že vám srdce dnes buší nezvykle rychle a dovolí vám zpomalit.

Dalším připravovaným robotem, který umí nejen mluvit, ale i reagovat na hlasové příkazy, je francouzský přístroj zvaný Bonjour. Vypadá jako budík, ale v lesklé skořápce se skrývá neodbytná osobní asistentka. „Nech mě ještě pět minut spát,“ říká žena ležící v posteli. „Není to zrovna ideální den pro válení v posteli. V devět hodin máš meeting,“ odpoví Bonjour. Pak ale ženě poradí, ať do práce nejezdí autem, nýbrž městskou hromadnou dopravou, protože za čtyřicet minut, až se její majitelka oblékne a nasnídá a bude připravená vyrazit, už na silnici bude zácpa.

Kdo si pamatuje seriál Knight Rider z 90. let, ve kterém David Hasselhoff v černém mluvícím (a myslícím) autě dělal tento svět lepším, neubrání se dojetí při pohledu na přístroj zvaný Dashbot. Tenhle robot do auta má být hotový v polovině příštího roku a jeho cílem je, abyste za volantem nepoužívali chytrý telefon, protože pak nedáváte pozor a můžete někoho přejet. Ve spojení s telefonem se z robota – mluví stejným hlasem jako Kit v Knight Riderovi! - stane mocný nástroj, který vás provede zácpami do cíle. A má stát jen 49 dolarů.

Jedním z odvětví, které se bude podle Kickstarteru v příštím roce hodně rozvíjet, je také způsob, jakým vnímáme hudbu. Sluchátka Ossic nebo Nura modulují zvuk na základě tvaru vašeho ucha. Umí vytvořit specifické zvukové prostředí. Fungují jako virtuální realita pro uši, lákají kurátoři. Pro milovníky techna a rytmické elektronické hudby je tu Basslet, náramkový subwoofer, který vyvinula berlínská firma Lofelt. Při poslechu hudby jeho nositeli na zápěstí vibrují basy a beaty, což simuluje energii na taneční party.

V příštím roce budeme rovněž svědky prudkého rozvoje navigace pro cyklisty – alespoň podle Kickstarteru. Přístroj zvaný Blubel je tak malý, že půjde vložit do stylového zvonku na řidítkách. Pomocí jednoduché světelné směrovky vám bude ukazovat, kudy jet, abyste se vyhnuli rušným silnicím, a naopak trávili co nejvíce z cesty na cyklostezce či v parku. Zkrátka abyste absolvovali trasu jako lokální obyvatelé. Aspoň takový byl záměr Londýňanky Sashy Afanasievy, kterou už nebavilo bloudit při cyklistických výpravách do neznámých částí velkého města.

Na principu lokálnosti funguje také lehce bizarní předmět zvaný Oombrella. Je to výrobek určený zřejmě lidem, kteří z principu nevěří předpovědím počasí. Chytrý deštník je propojen s ostatními chytrými deštníky v oběhu a posílá vám aktuální informace o tom, kde zrovna prší. Také vám to přijde neužitečné? Vybrat 60 tisíc eur se ale podařilo, byť s odřenýma ušima, takže se snad brzy budeme moci přesvědčit o opaku.

Velký úspěch měl naopak výrobek Wynd, pro jehož vývoj autoři žádali 50 tisíc a vybrali 600 tisíc dolarů. Tenhle přenosný čistič vzduchu umí změřit kvalitu vzduchu v prostředí, kde právě jste, a vyfiltrovat ho. Odstraňuje prý kouř, prach i alergeny; stačí jen pravidelně měnit filtr.

Velký krok vpřed jako vždy udělaly hračky pro děti. Kickstarter předpovídá, že nás čeká rozmach hraček, které se dají nějakým způsobem „hacknout“, tedy fyzických předmětů se zabudovaným počítačem. Tyto hračky kombinují kutilství a programování. Firmy jako Kano nebo Makeblock vyrábějí barevné blikající počítače, které se dají složit jako lego a použít na hraní si s vlastním hlasem nebo třeba jako fotoaparát. Firma Airblock zas vyrobila programovatelný dron, který se dá rovněž složit jako stavebnice. Umí létat a pomocí jednoduchých i složitějších kódů ho dítě může učit dělat piruety a salta.

Dalším odvětvím, kterému se na crowdfundingové platformě letos dařilo, byly přístroje, které lidem umožní vyrábět doma věci, jež se dříve dělaly v továrně. Je tady neuvěřitelně výkonná vodní řezačka Waze, která umí nařezat i tvrdé materiály jako je kámen a železo. Laserová řezačka Mr Beam umí řezat jemnější hmoty jako třeba karton. Ocení ji třeba architekti při výrobě modelů.

A pak jsou tu i věci, které nemají žádný praktický užitek. Třeba kulička Sisiphus, která se kutálí po pískem posypaném stole a vytváří složité obrazce. Anebo dřevěný rámeček zvaný Slowdance, který uhranul i novináře z technologických webů jako Wired či TechCrunch. Do rámečku připevníte malý předmět – ptačí pero, stéblo trávy nebo větvičku. A budete pozorovat, jak před vámi tančí. Předmět se před očima pohybuje jako zpomalený, takže máme možnost vidět každý miniaturní okamžik. Umožňuje to zabudovaný stroboskop, který ošálí lidské oko a obraz deformuje.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].