Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Start-up, který se s kvantovým počítačem netají

Rigetti Computing • Autor: RIGETTI COMPUTING
Rigetti Computing • Autor: RIGETTI COMPUTING

Kvantové počítače, zařízení, která do budoucna slibují takovou výpočetní sílu, že všechny současné superpočítače hravě strčí do kapsy, jsou doménou velkých technologických gigantů - vyvíjí je Google, IBM, Intel či Microsoft. Není divu, kvantové počítače jsou stroje natolik složité, stále ještě tajemné a na vývoj drahé, že málokdo jiný se do tohoto podniku může pustit.

Jak ale píše server Wired, po bojovém poli plném těžkotonážních tanků čile šmejdí jeden ozbrojený džíp v podobě nefalšovaného start-upu Rigetti Computing. Jeho zakladatelem je  doktor fyziky a bývalý zaměstnanec IBM Chad Rigetti, má pouhých 80 zaměstnanců a pouhých 70 milionů dolarů od investorů. Přesto je součástí závodu.

Jde na to jinak než gigantické firmy. Kvantové počítání je natolik slibný obor, že si všichni hráči většinu vývoje nechávají pro sebe. Kdo jako první sestrojí použitelný kvantový počítač, bude mít nesrovnatelnou výhodu před ostatními. Co je známo, čipy, které doposud Rigetti sestrojila, jsou menší a méně výkonné než ty od Googlu a dalších výrobců. Ale start-up ztrátu v technologických možnostech dohání otevřeností. Nabízí programátorům prostředí Forest - a výkon čipů, které v Rigetti vyrobili, dává k dispozici všem vývojářům světa, kteří mají zájem.

Stvořit kvantový počítač je neskonale těžké, ale po úspěchu přijde další problém - programování pro tyhle počítače je natolik odlišné od dnešního psaní programů, že může nastat několikaletá proluka, kdy se bude čekat na použitelné aplikace. Jistě, Google nebo IBM je bude umět psát. Ale jak vědí všichni uživatelé iPhonů či Androidů nebo třeba opensourcového operačního systému Linux, to pravé kouzlo je otevřená komunita programátorů.

Tu chce Rigetti vychovat s předstihem a od toho si také slibuje svůj úspěch. Nepropadá iluzi, že by v závodě porazil IBM. To je prostě nemožné. Ale stát se prostorem pro otevřené a finančně dostupné experimentování nespoutaných programátorů, to už je jiná.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].