Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Stačilo půl roku a z prezidenta Trumpa už je potrefený kačer Donald

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Netrvalo to dlouho, aby sklouzl Donald Trump rovnou k tomu, co Američané nazývají "lame-duck" - neboli chromá či postřelená kachna. Tedy období na konci mandátu, kdy už má do Bílého domu nakročeno někdo jiný a stávající hlavu státu tím pádem nebere nikdo vážně.

Pravda, tentokrát je to  jiné: uplynulo jen sedm měsíců, žádný nástupce ještě na obzoru není a s potrefeným Trumpem bude třeba vydržet ještě tři a půl roku.  I tak je ale prezidentem na odpis, takže čím dál víc lidí od něj dávat ruce pryč a zemi čeká dlouhé patové období, píše americký časopis The Atlantic.

Trumpovo prezidentství vlastně v mnoha ohledech ani pořádně nezačalo. V prosazování nových zákonů se nikam nedostal, stejně jako ve vztazích s cizími státníky, a křivka jeho popularity jde už teď ke dnu. To není běžné. Američtí voliči mají své prezident ze začátku obvykle rádi, ovšem Trump je na tom podle Gallupova ústavu v ratingu popularity nejhůř od nástupu do funkce a také nejhůř ze všech prezidentů po válce.

Jeho fanoušci – a tak trochu i ti, kteří mají k prezidentovi neutrální postoj – sice stále věří, že v dalším kroku už věci dají do pořádku a vláda začne pořádně fungovat. Ale co když šel vývoj dopředu tak rychle, že Trump předběhl dobu a stala se z něj hned nepoužitelná chromá kachna? Koneckonců sám vždycky říkal, že se učí rychle.

Kdo ví, kdy to přišlo. Hned 21. ledna, kdy nový prezident navzdory všem fotkám trval na tom, že měl na inauguraci nejvíc lidí v historii? Den poté, kdy jeho mluvčí seznámila svět s novým konceptem „alternativních faktů“? Anebo později, když propustil šéfa FBI? Když vyšlo najevo, jak se jeho štáb před volbami paktoval s Rusy? Anebo až teď, kdy se Trump de facto zastal extremistů zodpovědných za násilnosti ve Virginii?

Nejnovější změna: Hlavní stratég Bílého domu a někdejší šéf Trumpovy volební kampaně Steve Bannon v pátek skončil ve funkci. • Autor: REUTERS
Nejnovější změna: Hlavní stratég Bílého domu a někdejší šéf Trumpovy volební kampaně Steve Bannon v pátek skončil ve funkci. • Autor: REUTERS

Ať to bylo kdykoli, výsledkem je přesně ona situace, v jaké se prezident obvykle nachází až ke konci mandátu. Definice chromé kachny je naplněna hned v několika bodech:

1) Prezident v této finální etapě ztrácí sílu prosazovat novou legislativu. V Kongresu ho už nikdo nechce poslouchat, zvlášť když to stojí politické body nebo závazky do budoucna. Všechny Trumpovy pokusy rozebrat zdravotnickou reformu Baracka Obamy ztroskotaly a republikáni dávají jasně najevo, že se v tomto ohledu už nechtějí kvůli Trumpovi znovu spálit.

2) Chromá kachna se takto dostává do bludného kruhu, kdy ztratí autoritu a její vliv dál slábne. O to méně s ním chce někdo spojit síly. A když republikáni hodili prezidenta jednou přes palubu, co bude s dalšími riskantními nápady typu daňová reforma?

3) Ke konci mandátu obvykle vyplují na povrch skandály typu Moniky Lewinsky nebo Írán-Contras, které jen berou energii, čas a politický kapitál. A takových má již Trump na krku bezprecedentní množství.

4) Narůstající kontroverze a klesající vliv mají za následek, že prezidenti ke konci období přicházejí o svoje lidi. Trumpův nejužší tým se de facto rozpadl už teď.

5) Kdo na začátku vypadal čerstvě a sálala z něj energie, na toho v cíli dolehne vyčerpání a vypadá unaveně a otravně – přesně jako Trump.

Obliba prezidenta, který je na odpis, proto obvykle prudce padá (i když neplatí to vždycky). Totéž se nyní děje Trumpovi.

Není divu, že přibývá těch, kteří pochybují, že v takové stavu může Amerika setrvat po dobu dalších tří a půl let. Jenže Trump není ten typ, kterého se lze tak snadno zbavit. Žádná z cest k jeho odstranění není dost rychlá. Nezbývá tedy než Trumpa vzít na milost aspoň jako chromou kachnu, která bude do roku 2020 přešlapovat v blátě.

„Existuje ještě jedna možnost – krize. Když nastane katastrofa, občané hledají jednotu a velení, takž se sešikují i za nepopulárního prezidenta. Trump ale zatím nejeví známky toho, že by skutečnou krizi dokázal zvládnout. V krizi spíš sám sebe poškodí. Jak se ukázalo minulý týden, nejdřív svými improvizovanými výroky vyhrotil už tak dramatický konflikt se Severní Koreou – a vzápětí udělal  z národní tragédie v Charlottesville svoje osobní břímě tím, že zkrátka nedokázal odsoudit rasismus a stát si za tím,“ uzavírá Atlantic a vyvozuje z toho, že Amerika se muset smířit s tím že v nynější paralýze setrvá přinejmenším do dalších voleb. „Protože pokud Donald vypadá, plave a kváká jako chromý kačer, pak to asi bude chromý kačer.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].