Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Špionážní aféra: Peking rekrutuje bývalé americké agenty

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Zhruba před sedmi lety se americké CIA začali ztrácet jejich informátoři ve vysokých patrech čínské administrativy. “Kvalita informací o vnitřním fungování čínské vlády byla do té doby nejvyšší za dlouhá léta díky náboru zdrojů pracujících hluboko uvnitř pekingské byrokracie,” popisoval deník The New York Times situaci vloni v květnu, kdy se epizoda poprvé dostala na veřejnost. “Koncem roku 2010 ale začal tok informací vysychat. A začátkem roku 2011 si vysocí představitelé CIA uvědomili, že mají problém.“

Onen problém spočíval v tom, že se Číňanům podařilo pozatýkat a částečně pozabíjet 18 až 20 agentů zrekrutovaných Američany. Jednoho z nich podle deníku zastřelili přímo na dvoře vládní budovy, v níž pracoval, a před zraky přihlížejících kolegů - zjevně pro výstrahu. Jednalo se prý o jeden z největších špionážních průšvihů za desítky let. A Američané od té doby vyšetřují, co se vlastně stalo: zda se Číňanům podařilo “zakopat krtka” přímo do struktur CIA, nebo zda se šikovní čínští hackeři nabourali do zašifrované počítačové sítě, jejíž prostřednictvím CIA se svými zdroji komunikuje.

Nyní se zdá, že se vyšetřování přiblížilo k závěru. Na letišti v New Yorku byl zatčen bývalý agent CIA Jerry Chun Shing Lee, který pro špionážní agenturu pracoval v letech 1994 – 2007, a poté ji opustil a odstěhoval se do Hongkongu. Z USA prý neodcházel dobře naladěn, jeho kariéra u CIA se dostala do slepé uličky. Do Spojených států se od té doby vrátil pouze jednou, v roce 2012 - a FBI u něj již tehdy nalezla poznámkové bloky se seznamy schůzek, skutečných jmen agentů a kontakty na ně.

Média spekulují, že vyšetřovatelé před pěti lety ještě neměli dosti informací, aby mohli bývalého zpravodajce skutečně obvinit. “I když existovaly závažné důkazy o spolupráci agenta Lee s Čínou, američtí vyšetřovatelé tvrdě pracovali celé roky, aby nashromáždili dosti důkazů pro jeho stíhání. Lee se ukázal být velmi šikovný a obtížný cíl díky rozsáhlému výcviku v kontrašpionážní defenzivě,” uvádí server The Politico.

Kolem celého případu stále zůstává mnoho nejasností. Američané se nicméně domnívají, že se jedná o špičku ledovce a že “celý případ odkazuje k zneklidňujícímu trendu čínských výzvědných služeb rekrutovat bývalé americké agenty, což je pro ně jednoduší než pokoušet se naverbovat aktivní zaměstnance CIA”. To konstatuje aktuální, středeční text The New York Times. Již v březnu vyšetřovatelé zatkli bývalou zaměstnankyni ministerstva zahraničí Candace Marie Clairborne a obvinili ji, že vyšetřovatelům zatajila kontakty s čínskými představiteli. Clairborne se k ničemu nepřiznala, ale podle amerických médií na její konto proudily peníze od čínských agentů a dostávala od nich dary v hodnotě tisíců dolarů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].