Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Španělská prokuratura obvinila katalánskou vládu ze vzpoury

Demonstrace příznivců jednotného Španělska • Autor: REUTERS
Demonstrace příznivců jednotného Španělska • Autor: REUTERS

Update:  Španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu ze vzpoury. Důvodem jsou jejich snahy o nezávislost Katalánska. Oznámil to španělský generální prokurátor José Manuel Maza na tiskové konferenci. Mezi obviněnými je bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont, bývalý místopředseda jeho vlády Oriol Junqueras a další členové kabinetu. Prokuratura navrhla obžalovat politiky z několika trestných činů. Nejvyšší trest hrozí za vzpouru, a to až 30 let vězení. Vyhlášení nezávislosti odporuje španělské ústavě, rezoluce navíc odkazuje na zákony o referendu a zákony o přechodu k nezávislosti, které nejsou na základě verdiktů ústavního soudu platné. Uvidíme tedy, nakolik to ovlivní relativní klid katalánských politiků, který popisuje následující text:

Španělský list El País s citelným překvapením píše, že katalánští separatisté “přijímají bez odporu aplikaci článku 155” - tedy přímé správy Madridu. Jeden z bývalých ministrů se sice objevil v pondělí ráno v kanceláři a nechal se vyfotografovat za svým pracovním stolem, ale hned zase odešel. Předsedkyně parlamentu Carme Forcadell zrušila zasedání předsednictva svolaného na úterý na deset hodin, protože “sněmovna byla rozpuštěna”. Premiér Puigdemont zveřejnil na sociálních sítích svou fotografii ve vládním paláci, ovšem El País jí nevěří - obloha prý neodpovídá tomu, jak dnes nebe v Barceloně vypadá.

Puigdemont se rozhodně nedostavil ani na zasedání vedení vlastní strany, jež má rozhodovat o tom, jak se postaví k mimořádným volbám vypsaným madridskou vládou na 21. prosince. V každém případě aspoň zatím je situace mnohem klidnější, než se čekalo - kolem vládních budov je rozmístěna katalánská policie, která již během víkendu přestala odvolaným katalánským ministrům poskytovat ochranu a podle rozkazů by měla zajistit výkon přímé správy, pokud by ji ministři odmítli akceptovat.

Katalánsko má za sebou vůbec víkend, který naznačoval, že nacionalisté možná ztrácejí půdu pod nohama. V neděli se konala obrovská demonstrace odpůrců samostatnosti - účast se podle různých odhadů pohybovala někde mezi 300 tisíci a miliónem stoupenců jednoty Španělska. Nacionalisté naopak nebyli příliš vidět. Odvolaný šéf katalánské policie Josep Lluís Trapero, který je vyšetřován v souvislosti s údajným ignorováním rozkazů během referenda 1. října, své odvolání akceptoval, předal velení nástupci a vyzval policejní sbor k tomu, aby novému veliteli projevoval loajalitu. Policie poté odstranila ze svých kanceláří a webových stránek fotografie odvolaného premiéra. Postoj katalánské policie byl (a zůstává) v celé krizi velkou neznámou.

Prokurátor Jose Manuel Maza přichází oznámit obvinění katalánských politiků • Autor: REUTERS
Prokurátor Jose Manuel Maza přichází oznámit obvinění katalánských politiků • Autor: REUTERS

Separatisté stojí před velkým rozhodováním. Jeden z jejich lídrů Oriol Junqueras se nechal o víkendu slyšet, že “v následujících dnech bude nutné učinit obtížná rozhodnutí, jež vždy nebudou snadno srozumitelná”. Co tím přesně myslel, zůstalo v rovině spekulací, ale nacionalistické strany se budou muset rozhodnout nejen v tom, zda budou klást aktivní odpor přímé správě Madridu, ale také říci, zda se zúčastní mimořádných voleb.

Pokud ano, bude to vlastně znamenat, že přijímají rozhodnutí španělské vlády, přestože si v pátek odhlasovaly odtržení od španělského království. Pokud budou volby ignorovat, hrozí jim naopak, že se ocitnou zcela mimo politický proces v Katalánsku. Během víkendu se nicméně vznášel i otazník nad tím, kolik představitelů nacionalistických stran se voleb “dožije” na svobodě - španělská prokuratura totiž hrozí vyšetřováním a zatýkáním. A právě obvinila členy rozpuštěné vlády a parlamentu.

I poslední baterie průzkumů veřejného mínění naznačuje pokračující odklon od samostatnosti, ale nikoliv od touhy po referendu. Pro samostatnost Katalánska je v regionu 33,5% respondentů a 58,3% proti. V celém Španělsku je pro osamostatnění Katalánska 14,2% dotazovaných a proti 80,4%. Legální referendum o samostatnosti dohodnuté se španělskou vládou nicméně podporuje 75,6 % Katalánců a podporu má napříč celým Španělskem - pro se vyslovilo 57,4% dotazovaných.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].