Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Slavný surfující fotožurnalista byl odhalen jako vymyšlený

Sýrie - jeden ze "snímků Eduarda Martinse" • Autor: http://mjournal.com.br
Sýrie - jeden ze "snímků Eduarda Martinse" • Autor: http://mjournal.com.br

Přivlastňování či rovnou krádež práce není cizí žádné profesi, málokde to je však tak vidět jako v novinařině, kde je jednou ze základních hodnot autenticita a poctivost nejen informací samých, ale také způsob, jakým byly nasbírány.

Dvaatřicetiletý brazilský fotograf Eduardo Martins si rychle získal reputaci a pozornost. Jeho podařené fotky z míst zasažených válkami či přírodními katastrofami, které se objevily v prestižních světových médiích (Wall Street Journal či BBC) a jež přilákaly na jeho instagramový účet 125 tisíc followerů, totiž doplňoval příběh mladého muže, který přežil leukémii a nový smysl života našel právě v dokumentování důležitých událostí. A na atraktivnosti Martinsova příběhu přirozeně neubralo, že je výrazně pohledný, a navíc ve volném čase surfuje - takže nouze nebyla ani o jeho profily.

Teď však díky investigaci brazilské pobočky BBC vyšlo najevo, že tenhle cool surfer s vyšším posláním jednoduše neexistuje. Fotografie pocházejí od různých profesionálních fotografů, jimž je zcizil. A muž pózující v surfařském neoprenu na pláži či s foťákem kolem krku v Iráku nebo Sýrii je britský surfař jménem Max Hepworth-Povey, kterého do nebezpečných oblastí kdosi zasadil za pomocí photoshopu (na pláž nemusel, protože tam Hepworth-Povey reálně byl). „Když mi ty fotky kamarád ukázal, moje první reakce byla, že si ze mě někdo střílí,“ řekl Hepworth-Povey BBC.

Instagram Eduarda Martinse
Instagram Eduarda Martinse

Celý podvod vyšel najevo, když „Martinse“ kontaktovala blízkovýchodní spolupracovnice brazilské BBC Natasha Ribeiro a přišlo jí podezřelé, že se neorientuje v ani základních pojmech a že ho zatím v regionu nepotkala osobně, přestože ostatní brazilské novináře znala. Podezření potvrdily zkušenosti editorů novin, které fotky použily. S jejich autorem se nikdy neviděli osobně a při on-line komunikaci s ním nikdy nefungoval obraz - což mimochodem ukazuje, jak snadné jsou hry s identitou v době elektronické komunikace.

Kdo stojí za celým podvodem, ovšem stále nevíme. V poslední zprávě, kterou podvodník poslal fotografovi a majiteli galerie v Sao Paulu, s níž se domlouval na výstavě, píše, že se odpojuje z internetu a vyráží na cestu kolem světa v dodávce.

Podvodné montáže • Autor: Instagram
Podvodné montáže • Autor: Instagram

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].