Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Skalnatý kus horolezecké historie je nejspíš pořád na svém místě

Nedávno oběhla svět zpráva, že vylézt na Mount Everest bude ještě těžší než dosud. Britský horolezec Tim Mosedale po návratu z hory oznámil, že zmizel Hillaryho schod - dvanáctimetrový skalní výchoz, těsně pod vrcholem. Horolezce tam čeká kolmé šplhání, po jehož zdolání už “jen” šlapou posledních pár metrů k vrcholu hory. Podle Mosedala se stal obětí zemětřesení před dvěma lety.

Hillaryho schod znamenal šplhání ne úplně příjemné (dvanáct metrů, v osmi kilometrech, s nejvyšší horou světa v nohách), často se tu utvářely špunty a mnohahodinové fronty, ale útvar na druhou stranu chrání lezce před živly. Když se taková věc zřítí, nevznikne pod vrcholem úhledná pěšinka s mírným stoupáním, leze se pořád stejně nebezpečně a těžce, ovšem relativní úkryt je pryč.

Hillaryho schod byl pojmenován po prvním (doloženém) zdolateli hory, Edmundu Hillarym. Kus horolezecké historie je tedy údajně fuč.

Ale pouze údajně. Záhy poté totiž přišla jiná zpráva: šerpové a další nepálští lezci a lezkyně uklidnili svět, že Schod stále stojí. Mosedale sice na svém svědectví trvá, ale šerpové mají vysvětlení. Při vytyčování nové cesty (kvůli zemětřesení byl Mount Everest dosud nepřístupný) to vzali první letošní lezci oklikou. Leze se nyní trochu jinudy, než bylo dosud běžné, protože Mount Everestu, kterým v předchozí sezóně neprošly tisíce horolezeckých bot, to dnes vypadá nepatrně jinak. Letošní cesta tedy Hillaryho schod mírně obchází, a protože je zasypán sněhem, není tak dobře vidět. Respektive - může budit dojem, že nadobro zmizel.

Budeme-li tedy věřit šerpům - až sníh na Schodu vítr zase odfouká, mohou se lezci na svůj kolmý závěr a frontu pod ním znovu těšit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].