Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Macron chce evropskou revoluci: seškrtat unijní dotace zemědělcům a dát je na obranu a vzdělání

Emmanuel Macron • Autor: REUTERS
Emmanuel Macron • Autor: REUTERS

Jak píše server Politico .eu, francouzský prezident Emmanuel Macron překročil Rubicon. Před plánováním unijního rozpočtu na léta 2021–2027 dal jasně najevo, že dotace zemědělcům – pro Francii až dosud nedotknutelná svatost polykající 40 procent rozpočtu – už nadále nemohou v této formě pokračovat. To je dalekosáhlý převrat. Macron se k němu odhodlal přesto, že tím riskuje rozhořčení i zásadní nepokoje. Na druhé straně je však skutečnost, že po brexitu bude v ročním evropském účtu najednou díra 12 miliard euro, zatímco nároky ve strategických oblastech jako je obrana, bezpečnost, migrace a digitální technologie radikálně rostou. Je jasné, že v rozpočtovém rozvrhu Unie se něco musí stát.

Nejvíc na ráně je samozřejmě Společná zemědělská politika (CAP) - jedna z nejstarších a zároveň nejspornějších politik EU. Kritici jí už dlouho vyčítají rozhazovačnost, podporu těžkotonážních nemoderních postupů produkce potravin a deformování světového trhu. EU na takto kritizované farmářské dotace utratí každoročně 58 miliard euro - přičemž ale 80 procent z tohoto balíku shrábne pouhých 20 procent farem, ti „nejprůmyslovější“ velkoproducenti. Pro Francii (která z dotací pobere největší devítimiliardový díl) však CAP od počátku v 60. let představovala kruciální, nedotknutelnou věc.

Teď ale vyšlo najevo, píše Politico, že z Paříže do Bruselu přišel loni v prosinci dopis vyzývající Evropskou komisi, aby v přípravě rozpočtu zohlednila jako priority obranu a vzdělání - a aby vzhledem k tomu provedla „hluboké reformy starších unijních politik“ – tedy CAP a Fondu soudržnosti, které už neodpovídají potřebám současnosti“. Dopis z francouzského sekretariátu pro evropské záležitosti sice přímo nemluví o nutných škrtech v CAP, Brusel jej však podle Politica chápe mezi řádky jako signál rozhodující změny v dosavadním francouzském postoji.

Co může Macron za svou odvahu lámat letité tabu čekat, naznačují slova francouzského europoslance Michela Dantina z Evropské lidové strany, který dopis četl a pro Politico jeho obsah označil za „šílený“. „Vláda, která se rozhodne navždy pohřbít naděje lidí přesvědčených o tom, že Francie by měla být farmářům nakloněnou zemí, a která proto přestane s naší tradiční obranou CAP - taková vláda není mojí vládou,“ cituje Dantina server.

Vzhledem k pravděpodobné domácí bouři jsou francouzští diplomaté v Bruselu opatrní - a jak řekl jeden z nich, „v návrhu není slovo o nějakých škrtech, jen říkáme, že CAP potřebuje reformu. Rozhodně nechceme stavět proti sobě farmáře a vědce a mladé lidi“. Francouzské ministerstvo financí prohlásilo, že dokument nezná.

Ať už mladého francouzského prezidenta čeká na domácí scéně cokoli, podle Politica si k historickému obratu vybral pravou chvíli: zemědělští experti už nějaký čas dávají najevo, že farmářské dotace jsou v nynějším stavu neudržitelné a musí padnout. A stavět se proti tomuto sílícímu trendu by pro Francouze bylo krvácením v dopředu prohrané bitvě.

Změny v CAP nepřímo teď v pondělí potvrdil i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, když řekl, že on osobně nepodporuje „krvavé škrty“, které by mohly způsobit v evropském zemědělství katastrofu. Snaha o co nejmenší ztrátu krve ovšem nepopírá, že jistý stupeň chirurgického zásahu je nutný, shrnuje Politico.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].