Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Severní Korea potřebuje vzpouru a vojenskou diktaturu

Po úspěšném testu • Autor: REUTERS
Po úspěšném testu • Autor: REUTERS

Alespoň tak vyznívá redakční komentář deníku The Wall Street Journal. Americký senát minulý týden schválil další sankce proti Kimovu režimu a ten odpověděl dalším experimentálním odpálením mezikontinetální rakety. (Senát schválil také sankce proti Rusku za vměšování do amerických voleb a Ukrajině, na což Putin reagoval vypovězením téměř osmi set amerických diplomatů a zabavením dvou amerických diplomatických nemovitostí).

Situace okolo Severní Koreje se očividně hrotí. Kim prohlašuje, že je již schopen zasáhnout kterékoliv místo na území Spojených států a americké tajné služby mu pomalu začínají dávat za pravdu - páteční raketa by podle amerických expertů uměla ohrozit Los Angeles nebo Denver a armádní rozvědka tvrdí, že balistická střela s nukleární hlavicí bude rozesmátému vrahovi v čele severokorejského režimu k dispozici napřesrok.

The Wall Street Journal v této souvislosti citují ředitele CIA Mika Pompea, který před několika dny prohlásil, že “by bylo krásné zbavit (korejský) poloostrov jaderných zbraní, ale nejnebezpečnější na celé věci je osoba, která má nad nimi dnes kontrolu. Z perspektivy naší administrativy je tedy nejdůležitější obě věci oddělit. Rozumíte? Oddělit od sebe možnost (použití jaderných zbraní) a někoho, kdo by skutečně měl takový záměr”.

Vítejte ve světě snah o změnu režimu. Trump začal svoje prezidentování výhrůžkami Pchjongjangu, a když to nefungovalo, vyzkoušel spolupráci s Čínou. Teď však nad ránem tweetuje, že “Čína pro nás ve věci Severní Koreje NEDĚLÁ NIC, jenom mluví. Nedovolíme, aby to pokračovalo”.

Deník tvrdí, že k režimní změně není zapotřebí invaze. Nenavrhuje ani žádné sny o korejské demokracii a sjednocení poloostrova. Na režim prý lze přitlačit tak, že se jedna vojenská klika vzbouří a zbaví se Kima. A že taková varianta nakonec může být nejlepším řešením i pro Čínu, která se sjednocení poloostrova a rostoucího vlivu USA v něm hrozí.

Spojené státy prý mohou použít ekonomické nástroje: sankce a odříznutí režimu od mezinárodního bankovního trhu. Zároveň můžou USA vystupňovat informační kampaň a informovat Korejce a hlavně tamní elitu o Kimových zločinech. “Pokud budou armádní špičky věřit, že Kim vede režim do katastrofy, získají motivaci proti němu konspirovat,” píší komentátoři. Ale hlavně Američané musí jasně předvádět své odhodlání: zakázat Korejcům další testy, a pokud to budou ignorovat, začít jejich rakety natvrdo sestřelovat, což by korejský program přibrzdilo.

Je to, mírně řečeno, riskantní taktika, ale deník věří, že hlavním divákem dramatu by v tomto případě byla Čína. Ta by na eskalaci konfliktu nejdříve reagovala hodně negativně, ovšem v Pekingu už se prý neoficiálně stejně pochybuje o tom, zda je podpora Kima tak inteligentní postoj, jak se mohlo doposud zdát.

Čína se bojí chaosu, masivního přílivu uprchlíků a hlavně sjednocení, jež by mohlo otevřít americkým jednotkám cestu až k čínským hranicím. Pokud se však konfrontace mezi USA a Severní Koreou jeví stále pravděpodobnější, není pro ni přijatelnější vojenská diktatura podřízená Pekingu? Čína pak může být tím rozhodujícím hráčem, který armádní vzbouřence podpoří.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].