Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Saúdská revoluce pokračuje: ženy mohou vstoupit do armády a odejít od manžela

Rijád, 12. únor 2018 • Autor: REUTERS
Rijád, 12. únor 2018 • Autor: REUTERS

V Saúdské Arábii probíhá v posledních měsících bezmála genderová revoluce. Loni na podzim oznámilo ultrakonzervativní pouštní království, že přestane být poslední zemí světa, kde ženy nemohou řídit motorová vozidla (v plánu je to od června). Na počátku roku obletěly svět reportáže z fotbalových zápasů, na které byly vůbec poprvé vpuštěny ženy, byť stále zahalené od hlavy k patě v černé, v doprovodu mužských příbuzných a odkázány do speciální sekce stadionu.

Počátkem února prohlásil významný saúdsko-arabský klerik ve svém rozhlasovém pořadu, že ženy by se měly oblékat „cudně“, ale že není nutné, aby nosily „abáju“ – tedy druh svrchního oděvu zakrývajícího buď celou postavu včetně hlavy a obličeje (s výjimkou očí) nebo „jen“ tělo od ramen dolů.

Následně přišel saúdsko-arabský deník Okaz se zprávou, kterou má z neoficiálního zdroje z ministerstva spravedlnosti. Pokud však bude potvrzena oficiální cestou, půjde o další zásadní průlom. Okaz informuje, že ministerstvo mění přístup k rodinnému právu tak, že bude nově umožňovat ženám legálně odejít od manžela: to dosud nebylo možné a ženy, které odešly, neměly jinou možnost než se vrátit a byly k tomu nuceny i násilím.  Podle Okazu ale ministerstvo pozastavilo vydání rozsudků v několika desítkách případů, které by ženy k návratu k manželovi nutily.

A na počátku týdne pak přišla zpráva, že dveře otevře ženám i tamní armáda, byť opět limitovaně. Budou muset mít vysokoškolské vzdělání, být mladší pětatřiceti a starší pětadvaceti let - ale ani tak jim nebude povolen vstup do všech složek armády, bojových zejména.

Zdá se to zásadní proměna společnosti.  Jak nicméně upozorňuje obsáhlý materiál amerického deníku The New York Times z konce roku, různé části společnosti, a to nejen ultrakonzervativní kruhy, mohou na převratné změny reagovat odmítavě. Ačkoliv si přísné oddělování pohlaví spojujeme s islámem, spíše než náboženským předpisem jsou hluboce zakořeněnými kulturními normami.

A jakkoliv se zdají změny jako převratné, ve většině částí tamního veřejného i soukromého života pohlavní segregace dále platí – v restauracích, nákupních centrech a ve školách všech stupňů včetně univerzit. „V konzervativních kruzích se muži běžně nepotkávají ani s ženskými příbuznými, které nejsou jejich matkami, dcerami nebo sestrami. Někteří muži prožijí celý život, aniž se podívali do tváře třeba svojí švagrové,“ píše list.

Na straně druhé dvě třetiny z dvaadvaceti milionů Saúdů jsou mladší třiceti let - a u těch lze očekávat rychlejší adaptaci na společenské změny. Statisíce z nich studovaly na Západě, řada z nich ve Spojených státech. A zatímco na veřejnosti se podvolují přísným pravidlům, v soukromí to podle NYT vypadá dost jinak. Právě u nich je velmi oblíbený korunní princ Muhammad, jemuž jsou přičítány hlavní zásluhy za velké změny, jež se v království odehrávají.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].