Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Skončí v JAR ilegální obchod s rohy, když se budou pěstovat na nosorožcích?

Jeden z tisíců. (Upytlačený nosorožec v Krugerově parku) • Autor: Profimedia, TEMP EPA
Jeden z tisíců. (Upytlačený nosorožec v Krugerově parku) • Autor: Profimedia, TEMP EPA

Jihoafrický ústavní soud utnul pokus tamní vlády, jak zastavit vnitrostátní obchod s nosorožčími rohy. O ohavném ilegálním byznysu, který hrozí sprovodit ze světa celý jeden živočišný druh, tento časopis nedávno psal. Obchodovat s rohovinou v rámci JAR je tedy - se všemi zákonnými povoleními - stále možné, zákaz mezinárodního obchodu nadále platí.

Soudní rozhodnutí mnoho ochránců ohrožených lichokopytníků rozezlilo. Nejsou ale jediným hlasem v debatě, která není tak jasná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jasné je, že nelegální lov rohů a zabíjení nosorožců je zlo. Ale jak tohle zlo zastavit?

Zastánci zakazovacího přístupu tvrdí, že dokud bude existovat poptávka, bude existovat i nabídka v podobě pytláckých džípů a pušek. Poptávka je absurdní a iracionální: důvěra v tradiční východoasijskou medicínu, která nosorožčím rohům připisuje blahodárné účinky. Což je prokazatelně hloupost.

Jedinou šancí, jak ji zastavit, je přestat s rohy obchodovat, a nečinit tak z ní žádanou komoditu - na rozdíl od slonoviny není rohovina ani esteticky lákavá, je to spíš přerostlý špinavý nehet. Už uřezané rohy pak demonstrativně pálit a snažit se (především) východoasijské zákazníky přesvědčit, že nákup rohu není šance na uzdravení či doklad statusu, ale buranství a zločin.

(Šéf Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas • Autor: Profimedia, MFDNES + LN
(Šéf Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas • Autor: Profimedia, MFDNES + LN

Mezi ně propagátory této cesty patří většina ochránců i zoologů, například Přemysl Rabas, šéf královédvorské zoo, která schraňuje největší nosorožčí populaci v Česku. A pak je tu druhý pohled, jehož zastánci po soudním rozhodnutí slaví. Ti tvrdí, že lidská touha po přerostlých špinavých nehtech obestřených pověrou je k nepřekonání - a jedinou šancí, jak se s ní vyrovnat, je dostat “produkci” rohoviny pod kontrolu. Tedy rohovinu na nosorožcích pěstovat a dodávat ji na trh legálně a ohleduplně.

Nosorožcům je možné roh zaživa odříznout, je to bezbolestné; nosorožec ztrátou své pýchy nijak netrpí a nepřipadá si méněcenný. Jediná komplikace je nutnost nosorožce uspat, což je u tak velkého zvířete vždy riskantní zákrok. Roh pak za dva roky zase doroste. Dlužno dodat, že hlavními proponenty tohoto názoru jsou chovatelé nosorožců - pro něž je pěstování rohů potenciálně velmi výnosný podnik.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].