Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Rusko řeší na olympiádě doping v curlingu. Prý jde o sabotáž

Alexandr Krušelnickij neprošel dopingovou kontrolou • Autor: ČTK/AP, Aaron Favila
Alexandr Krušelnickij neprošel dopingovou kontrolou • Autor: ČTK/AP, Aaron Favila

Dopování na curlingu? U sportu, který v televizi vypadá jako relativní pohoda bez velkého fyzického vypětí, to přece nedává žádný smysl.  Nevěřícně se tváří i ruská výprava v reakci na nejnovější aféru olympijských her, kdy ruský medailista v curlingu Alexandr Krušelnickij neprošel dopingovou kontrolou. První z testů ukázal vysokou hladinu zakázané látky meldonium, kvůli níž dostala předloni distanc tenistka Maria Šarapovová.

Krušelnickij minulý týden s manželkou vyhrál bronz v soutěži smíšených dvojic. V pondělí vrátil akreditaci a opustil olympijskou vesnici, i když nález ještě nebyl definitivní a vzorky se budou ještě dál zkoumat. Aféru odmítl komentovat.

Rusko se na olympiádě snažilo napravit svoji dopingovou pověst, kvůli níž na hrách startuje pod neutrální vlajko – a usilovalo o povolení pochodovat v neděli na závěrečném ceremoniálu už s vlastním praporem. Pokud by se podezření potvrdilo, bude to pro Rusko znamenat velkou komplikaci.

Meldonium je látka obsažená v lécích proti onemocnění srdce. U Krušelnického byla podle zpravodajů Wall Street Journal ve vzorku moči nalezena větší koncentrace než u lidí, kteří tento lék užívají jako pacienti, proto se budou provádět další testy. Podle téhož článku se prověřuje i hypotéza, že jde o provokaci nebo sabotáž, což je vysvětlení, k němuž se kloní i mnozí ruští sportovci. Mimo jiné proto, že u curlingu nedává stimulace oběhové soustavy velký smysl; navíc poté, co se u Šarapovové na stejný prohřešek poměrně nedávno přišlo a šlo by tedy o poměrně velké riskování.

Najdou se ale i hlasy, podle nichž doping dává smysl i v curlingu. „Když lidé koukají na televizi, tak si to neuvědomí, ale je to docela dřina,“ říká ve Wall Street Journal bývalý americký reprezentant v curlingu Dean Gemmell, který o správném vyladění těla pro tento sport napsal knihu a v článku popisuje, že doping může lecčemus pomoc.

Pokud metař zvedne svůj výkon o pět až deset procent, kámen může podle Gemmella dojet až o šest palců dál, což je v olympijském zápase hodně. „Abych řekl pravdu, tak jsem to čekal. Nijak mě to nepřekvapuje,“ říká dokonce Gemmell s tím, že ruský pár sehrál na olympiádě devět zápasů během šesti dnů, což není málo.

Pro Rusko šlo o první medaili, kterou kdy v curlingu na olympiádě získalo. Krušelnického manželka a spoluhráčka Anastasia Bryzgalová pověsila na Instagram fotografii, jak se s manželem v Koreji houpou šťastně a zamilovaně na houpačce – s komentářem, že „láska spasí svět“.

Nyní může ruský pár o medaili přijít, byť takový proces může trvat dlouho. Reportéři Wall Street Journal v článku zachytili i reakci norského závodníka Magnuse Nedregottena, který v závěrečném boji s Rusy prohrál. S reportéry mluvil už z domova v Norsku, kam dorazil bez medaile v neděli. „Docela mě to štve,“ poznamenal bramborový Nedregotten. Nicméně do finálního prošetření prý nechce nikoho z ničeho obviňovat.

Любовь спасёт мир? Photo: @golovanov_kivrin1985 #olympicgames #southkorea #curling #bronzePříspěvek sdílený Anastasia Bryzgalova (@a_nastasia92), Úno 17, 2018 v 6:24 PST

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].