Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Rusko pomáhalo Trumpovi a Obama musel mlčet

Autor: Getty Images, Profimedia
Autor: Getty Images, Profimedia

Dosud se kolem toho jen opatrně našlapovalo, teď už je to venku černé na bílém. Deník Washington Post uveřejnil v pátek rozsáhlý investigativní text o tom, že ruské pokusy ovlivnit prezidentské volby ve prospěch Donalda Trumpa nejsou jen nepotvrzené zvěsti.

Angažmá Rusů popisuje tajná zpráva CIA, kterou dostali minulý týden k dispozici vybraní američtí senátoři a podle které jsou úniky kompromitujících emailů ze štábu Hillary Clinton dílem lidí řízených Kremlem. Chybí sice důkaz o přímém vměšování ze strany konkrétních ruských úřadů, ale CIA se podařilo identifikovat „jednotlivce s napojením na ruskou vládu“, kteří pouštěli na server WikiLeaks tisíce zpráv z hacknutých emailových schránek pracovníků Demokratické strany. Včetně důvěrných emailů šéfa kampaně Johna Podesty, jejichž vypuštění odstartovalo jednu z největších kauz v celém předvolebním boji. (Inventuru najdete například zde.)

Jak v článku popisuje jeden z účastníků briefingu, CIA podala minulý týden jednoznačné svědectví v tom smyslu, že cílem Ruska bylo pomoci Trumpovi. Mezi zpravodajci v této věci údajně nepanují žádné dohady, jde o jednotný pohled na věc. “That’s the consensus view,” zní nejzvučnější citace od zdroje Washington Post, kterou od víkendu přetiskují média v celé Americe i po celém světě.

Američané podle všeho nemají v ruce konkrétní důkaz, že by ti, kteří WikiLeaks zásobovali, byli úkolováni přímo někým z Kremlu. Ti, kteří úkolují, jsou „o jeden krok“ mimo oficiální ruské struktury, stojí v článku – s tím, že účast prostředníků je v tak citlivých operacích běžnou praxí.

Obamova administrativa se proti vměšování Ruska ohradila veřejně už měsíc před volbami. Bílý dům se ale v tu chvíli ocitl v prekérní situaci, kdy chtěl předejít jednak eskalaci napětí s Moskvou, ale jednak obviněním, že před volbami rozehrává hru ve prospěch Hillary Clinton. Snahou prezidentského úřadu proto bylo získat pro eskalaci a pro další šetření širší politickou podporu, a to z obou politických stran v Kongresu. Někteří klíčoví republikáni však ruské angažmá bagatelizovali (a část z nich v tom dál pokračuje). Nadstranická dohoda, která by zastřešila další vyšetřování, padla a Obama před volbami přestal téma hrotit.

Debata Trump Clinton • Autor: REUTERS
Debata Trump Clinton • Autor: REUTERS

V bagatelizování celé věci pochopitelně pokračuje i Trump. Jeho tým reagoval na páteční Washington Post stručným prohlášením, že zvěsti o přímé účasti Ruska pocházejí od stejných zdrojů jako někdejší falešné stopy o Saddámovi Husajnovi a jeho zbraních hromadného ničení. „Volby skončily… a nastal čas, abychom se hnuli z místa a udělali Ameriku opět skvělou,“ stojí v komuniké Trumpova týmu.

V podobném duchu se vyjádřil nastupující prezident v obsáhlém interview pro magazín Time, kde se minulý týden objevil na obálce jako muž roku. „Mohlo to být Rusko, mohla to být Čína anebo to mohl být nějaký chlapík u sebe doma v New Jersey,“ říká Trump k otázce, kdo stál za hackerskými útoky a šířením emailů. S tím, že nevěří v přímou účast Ruska a že s Ruskem je naopak potřeba nyní spolupracovat. V neděli se nicméně za CIA postavil senátor a někdejší prezidentský kandidát John McCain. Trump má podle McCaina na stole fakta a musí vzít na vědomí, že Rusko americké volby ovlivňovalo.

Předzvěstí Trumpova uvažování budiž víkendová zpráva, že ministrem zahraničí USA bude nejspíš šéf ExxonMobil Rex Tillerson, který má v Kremlu prvotřídní styky a od Vladimira Putina dostal řád přátelství. Je ale koneckonců logické, že Trump ruskou zpravodajskou hru popírá. Jak podotýká Washington Post v dalším textu k této věci, kdo se přihlásí k poznatkům CIA a ukáže prstem na ruské špiony, připouští možnost, že nebýt Rusů, Trump by prezidentem možná vůbec nebyl. Na počet volitelů bylo jeho skóre drtivé, ale ve třech rozhodujících státech vyhrál ani ne o procento. Bez nabouraných emailů mohlo tedy vše dopadnout jinak, ale to už se nikdo nikdy nedozví.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].