Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Rocket Man Kim má problémy, dochází mu palivo, říká Trump

Severní Korea v sobotu uskutečnila svůj šestý pokus jaderné zbraně, tentokrát nejsilnější od roku 2006, kdy s nimi začala • Autor: REUTERS
Severní Korea v sobotu uskutečnila svůj šestý pokus jaderné zbraně, tentokrát nejsilnější od roku 2006, kdy s nimi začala • Autor: REUTERS

Spojené státy by měly být „umláceny k smrti“ a Japonsko by mělo být „utopeno v moři naší nukleární bombou; už dál nepotřebujeme, aby poblíž nás existovalo“. Tato slova zazněla v oficiálním vyjádření Severní Koreje den před tím, než Pchjongjang přes Japonsko vystřelil při jednom ze svých testů další balistickou střelu, píše The Washington Post.

Proletěla před víkendem nad ostrovem Hokkaidó. Byla už druhá v necelých třech týdnech, kterou nad japonské ostrovy Severní Korea vyslala, a stalo se to dva týdny po úspěšném testu vodíkové bomby. Rozhořčení mezi světovými vůdci tak na sebe nenechalo čekat. Zatímco v Japonsku dozněly sirény a na všechny mobilní telefony přišly esemesky vyzývající k ukrytí ve sklepech, ministr zahraničí USA Rex Tillerson označil přijaté, historicky nejtvrdší sankce proti Severní Koreji „podlahou, nikoli stropem“.

Zároveň Tillerson dodal, že hlavní zodpovědnost leží na Číně, jejím největším dodavateli ropy, a na Rusku, které zaměstnává nejvíce zahraničních dělníků z Koreje. Tedy na dvou státech, kvůli nimž se původní návrh sankcí musel zmírnit, aby byl v Radě bezpečnosti přijat. Donald Trump, který začal titulovat  severokorejského vůdce Kima jako Rocket Mana, v neděli prohlásil, že sankce fungují, tamní již tak slabá ekonomika  trpí a že se v KLDR tvoří dlouhé fronty na pohonné hmoty. Experti ale odmítli jeho prohlášení potvrdit.

Jižní Korea za balistickou střelou okamžitě vyslala dvě své rakety, Japonsko se ji ale sestřelit nepokusilo. Je totiž poměrně komplikovaně vázáno dohodou uzavřenou po druhé světové válce. „Nemyslím, že Japonsko může vystřelit dřív, než nás někdo zasáhne. Nejpravděpodobnější je, že jakmile nás někdo zasáhne podruhé a potřetí, teprve pak můžeme střílet nazpět“ řekl Noboru Yamaguchi z Mezinárodní japonské univerzity v Niigatě pro The New York Times.

Někteří analytici zastávají názor, že Severní Korea takto jen testuje své střely, aniž by skutečně mířila na USA a překročila tak „rudou čáru“. V podobném duchu se vyjádřila také čínská vláda přes státem kontrolované noviny The Global Times, které v úvodníku napsaly, že Severní Korea sice dělá problémy, ale zodpovědnost za změnu současného stavu mají USA a Jižní Korea.

V mnoha ohledech se proto nyní pozornost obrací k New Yorku. Tento týden zde zasedá Valné shromáždění OSN, na jehož výroční konferenci se již sjíždějí hlavy států z celého světa. Nikki Halley, ambasadorka USA při OSN, se při této příležitosti nechala slyšet, že na půdě Rady bezpečnosti už Spojené státy všechny možnosti vyčerpaly. Dodala, že tuto agendu s radostí předá americkému ministru obrany, generálu Mattisovi, a ujistila veřejnost o ničivé síle arzenálu USA.

Prohlášení nicméně zakončila na mírnější notu: zničení Severní Koreje si podle ní nikdo nepřeje, jelikož si nikdo nepřeje válku. The New York Times podotýkají, že kongres světových leaderů letos čelí nezvyklému počtu krizových situací. A že svět čeká, jak si s nimi poradí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].