Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Rakousko zakazuje burky – dva týdny před volbami

Zákaz nikábů ale není jedinou věcí, kde se může Česko poučit. • Autor: Profimedia, TEMP Sipa Press
Zákaz nikábů ale není jedinou věcí, kde se může Česko poučit. • Autor: Profimedia, TEMP Sipa Press

V Rakousku od neděle platí zákaz nošení burek a jiných oděvů, které zahalují obličej. Hned o víkendu se zákon už otestoval v praxi – kontroly na letišti ukázaly, že hosté o předpisu vědí a dodržují ho, v centru Vídně i na dalších místech se zároveň konalo proti regulaci několik demonstrací.

Nový paragraf říká, že každý, kdo skryje svůj obličej na veřejnosti pomocí oblečení nebo jiných předmětů tak, že už není rozpoznatelný, může dostat pokutu až 150 eur. Ve snaze zabránit nařčením z islamofobie a rasismu se zákon nevztahuje jen na závoje a oděvy, které nosí muslimské ženy, ale na jakékoli zakrývání obličeje. Právě to je cílem mnoha kontroverzí a karikatur na téma, co se ještě smí, a co už ne.

Podobné obrázky ukazující peripetie nového nařízení se hojně sdílely na sociálních sítích
Podobné obrázky ukazující peripetie nového nařízení se hojně sdílely na sociálních sítích

Podobné zákazy už v Evropě platí ve Francii, Belgii, Nizozemsku a Bulharsku, uvažuje o nich také Německo a Norsko. V Rakousku zákaz přichází dva týdny před parlamentními volbami. Stojí za ním dřívější dohoda dvou hlavních stran rakouského středního proudu, lidovců a sociální demokratů. Strany předpis prosadily začátkem roku v rámci širšího balíčku opatření pro integraci migrantů. Předpisy dále požadují, aby se všichni přistěhovalci účastnili kurzů němčiny a lekcí o rakouských kulturních normách a hodnotách.

Zákaz je i důležitým bodem vnitropolitického boje. Proti se již dříve vyslovil rakouský prezident Alexander van der Bellen: „Právo každé ženy je vždycky oblékat, jak chce.“ Koaliční vláda lidovců a socialistů prosadila zákaz a celý imigrační balíček v reakci na vzestup krajní pravice, jejíž kandidát loni málem v prezidentských volbách vyhrál. Na výsledné podobě restrikcí se výrazně podepsal mladý lidovecký lídr Sebastian Kurz, který má integraci na starosti v rámci koaliční vlády se socialisty.

Kurz v květnu ovládl vedení strany a ihned vyvolal předčasné volby, do kterých jde – mimo jiné i díky zákazu búrek – jako hlavní síla proti posilující, krajně pravicové FPO. Tato strana donedávna v průzkumech aspirovala na vítězství, nyní má ale slušné naděje právě svěží a neokoukaný Kurz. Volby se konají 15. října a bude zajímavé sledovat, jak se tah proti muslimům vládním stranám osvědčí.

Paradoxní je, že reálný dopad je minimální. Očekává se, že zákon bude mít v Rakousku dopad na pouhých 150 žen, což je asi 0,03 procenta rakouské muslimské populace a 0,002 procenta celé populace. Podobně mizivá procenta platí i pro Francii, kde se zákaz dotkl jen zhruba 1900 žen. Evropané obecně svoje odhady muslimské populace značně nadhodnocují. Podle nedávného průzkumu ve Francii lidé v průměru tipují, že muslimové tvoří 31 procent populace, přitom ve skutečnosti je to 7,5%. Totéž se ukázalo v Belgii, Británii, Německu, v Itálii nebo v Nizozemsku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].