Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Průlom ve vyjednáváních otevřel cestu k německé vládě

Angela Merkel a Martin Schulz • Autor: Profimedia, TEMP Shutterstock
Angela Merkel a Martin Schulz • Autor: Profimedia, TEMP Shutterstock

Zdá se, že Německo bude mít téměř čtyři měsíce po volbách novou vládu. Předsedkyně křesťanských demokratů (CDU/CSU) Angela Merkel a šéf socialistů (SPD) Martin Schulz v pátek ráno předstoupili před novináře a oznámili, že po vyčerpávajícím nočním maratonu vyjednávání dosáhli průlomu. Výsledkem je 28stránkový seznam klíčových bodů, na kterých se vyjednavači domluvili. „Lidé chtějí, aby země fungovala,“ řekla novinářům vítězoslavně Merkel. Nyní můžou začít koaliční vyjednávání.

Domluvu, která je možná předzvěstí koalice, přivítal i prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker a další politici. Pokud koalice vznikne, skončí několikaměsíční nejistota a spekulace o tom, kam se bude největší evropská ekonomika ubírat. V zářijových volbách zvítězila CDU/CSU vedená Angelou Merkel, ale koaliční jednání se Zelenými a Svobodnými demokraty (podle barev zastoupených stran tzv. jamajská koalice) selhala. Na druhý pokus se tedy Merkel zkouší domluvit s SPD na velké koalici, která v Bundestagu vládla i v minulém volebním období.

Dohodu ale musí ještě schválit členové SPD na velkém kongresu, který se koná 21. ledna. Na tomto sjezdu se může současná domluva Merkel a Schulze znovu rozpadnout - mnoha sociálním demokratům se představa další velké koalice pod vedením Merkel nelíbí. SPD po účasti v bývalé vládě získala ve volbách nejhorší volební výsledek od roku 1949.

Smlouva mezi CDU/CSU a SPD, kterou v pátek ráno prezentovala Merkel se Schulzem, obsahuje body, které by se v případě vzniku koalice objevily v programu budoucí vlády. Podle dokumentu se nemají zvyšovat daně, a to ani pro nejbohatší, jak požadovali socialisté. Dohoda stanovuje strop v počtu uprchlíků, které Německo během jednoho roku může přijmout, na 180–220 tisíc.

Obě strany si také dávají jako předsevzetí užší spolupráci s Francií a zákaz vývozu zbraní do zemí zapojených do válečného konfliktu s Jemenem. Pokud se tento bod dostane do programu možné vlády, bude to mít dopad na německé zbrojaře vyvážející zbraně do Saúdské Arábie.

Další body se týkají zvýšení státních příspěvků pro rodiny, investic do výstavby bydlení a digitalizace. Má se také zvýšit počet pracovních míst v pečovatelské sféře. Obě strany chtějí rovněž postupně zrušit tzv. solidární daň, kterou od německého znovusjednocení v roce 1990 platí obyvatelé západních zemí na podporu chudších, bývalých východoněmeckých zemí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].