Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Polygamie je jednou příčin válek a terorismu

Jižní Súdán, ilustrační foto • Autor: REUTERS
Jižní Súdán, ilustrační foto • Autor: REUTERS

“V naší kultuře platí, že čím větší máš rodinu, tím víc tě lidé respektují,” popisuje životní styl súdánské společnosti v týdeníku The Economist muž, jehož skutečné jméno renomovaný magazín skryl. Rodinou se přitom nemyslí jenom počet dětí nebo sourozenců. Jde o ženy - když je muž bohatý, což se v Jižním Súdánu obvykle poměřuje počtem kusů dobytka, měl by mít také příslušný počet žen. Tolik, kolik je jen možné. Text ostatně začíná příkladem bývalého jihosúdánského náčelníka generálního štábu, který si manželek údajně pořídil více než sto; jak píše The Economist, přesný počet nikdo nezná.

Jiný kraj jiný mrav. Britští novináři nicméně ukazují, že polygamie je nebezpečná, zvlášť tak široce rozmáchnutá jako právě v Jižním Súdánu zmítaném občanskou válkou. “Jedná se o formu nerovnosti, která způsobuje naléhavé pnutí v srdcích, ale také v rozkroku mladých mužů,” popisují. Žen je totiž omezené množství. Chlapík v drahém autě může sice vzbuzovat závist, ale není zároveň příčinou toho, že by jeho chudší krajané museli nutně chodit pěšky - jenže v případě manželek tomu tak není. “Pokud má nejbohatších a nejmocnějších deset procent mužů řekněme po čtyřech ženách, znamená to, že se třicet procent mužů na opačném konci společenského žebříčku nikdy neožení,” píše The Economist.

Že se ona nešťastná třetina uchyluje k extrémním krokům, aby takovému osudu unikla, je pak nasnadě. Mezi polygamií a agresivitou společnosti tudíž existuje zjevná souvislost. A tato praxe je tak konstantním rysem ve všech z dvaceti nejméně stabilních zemí světa podle indexu sestavovaného nevládní organizací Fund for Peace. Polygamie je podle textu jednou z příčin, proč vypukla povstání Arabského jara, nebo proč jsou úspěšní džihádisté z ISIS či Boko Haram.

Podstatou problému je samozřejmě potřeba sehnat peníze nutné k uzavření sňatku. Muhammad Kasab -  pákistánský terorista popravený za účast na útocích v Bombaji v roce 2008 - potvrdil, že se džihádistům dal poté, co slíbil zaplatit sňatky svých sourozenců. Boko Haram svým stoupencům domlouvá a shání nevěsty. ISIS nabízel rekrutům 1500 dolarů a svatební cestu.

Terorismus není samozřejmě jediným důsledkem. Když mladí muži nemají dostatek krav, kradou stáda. V Jižním Súdánu tak zahynou každoročně při loupežných přepadeních stád tisíce lidí. Společnost se vyzbrojuje a zbraně se stávají nejdůležitějším životním nástrojem.

Na západě je polygamie velmi vzácným jevem, pokud tedy nepočítáme tzv. sériové mnohoženství - tedy sérii rozvodů a nových sňatků, často typickou pro vlivné a majetné muže středního a pokročilejšího věku. To ovšem neznamená, že někteří o skutečnou polygamii neusilují. “Skupinové manželství je příštím horizontem sociálního liberalismu,” napsal nedávno akademik Fredrik deBoer s tím, že takové rodinné uspořádání si ve věku sňatků gayů a leseb zaslouží i adekvátní ochranu - tedy pokud do něj členové vstoupili dobrovolně. Dalším argumentem je možnost zajistit si potomky i v případě, kdy je první manželství v tomto ohledu neúspěšné.

Stoupenci polygamie by celkem logicky měli mít pochopení také pro polyandrii, tedy možnost, že jedna žena uzavře sňatek hned s několika muži. Ale jak upozorňuje The Economist, obvykle tomu tak není. “Silně nesouhlasím. Je proti přirozenosti žen mít několik partnerů,” ohrazuje se jeden z citovaných mužů, který předtím dokázal vyjmenovat řadu argumentů ve prospěch mužů stojících v čele vlastních harémů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].