Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Počet Afričanů na čínských univerzitách raketově roste. Peking si vytváří spojence

Africký student na návštěvě čínské základní školy • Autor: Profimedia, Zuma Press - Archive
Africký student na návštěvě čínské základní školy • Autor: Profimedia, Zuma Press - Archive

Když se mluví o stoupajícím čínském vlivu v Africe, obvykle padá řeč na těžbu tamních surovin nebo podporu diktátorů. Čína je však mnohem prozíravější. Snaží se získávat sympatie a kultivovat příští generaci afrických elit a akademiků. Na rozdíl od mnoha Evropanů nepovažuje totiž Afriku za nezajímavý chudobinec, ale za velmi zajímavou příležitost do budoucnosti: za obrovský trh a potenciálního mezinárodního spojence.

Nově zveřejněné statistiky tak ukazují raketový růst počtu Afričanů na čínských univerzitách: v roce 2003 jich v Číně studovaly dva tisíce, v roce 2015 padesát tisíc. Podle serveru The Conversation se Číně podařilo předstihnout tradiční studijní destinace jako Británii nebo USA. Více Afričanů - 95 tisíc- studuje už jen na francouzských univerzitách.

Tento posun byl naplánován v nejvyšších patrech politiky. Na velkých čínsko-afrických summitech se od počátku století hovoří o větší finanční podpoře afrického školství a v roce 2006 vláda v Pekingu stanovila poprvé konkrétní cíle v počtu stipendií pro africké studenty. Na aktuálním summitu v roce 2015 například slíbila třicet tisíc stipendií k roku 2018. Cílí přitom zvláště na východní a jižní Afriku.

Čínská vláda prozíravě předpokládá, že se tahle investice časem vrátí. Značná část studentů bude umět čínsky, budou připraveni pro práci v čínských firmách, budou mít chuť vytvářet vlastní obchodní vazby mezi Čínou a Afrikou. Ze studijních časů si zkrátka většina z nich odnese k Číně sympatie, které potrvají na celý život.

Populární jsou mimochodem zvláště technické a inženýrské fakulty. Kvalita těchto univerzit je nevyrovnaná, vesměs pravděpodobně horší než v Evropě a Americe. Afričtí studenti se na druhou stranu po získání diplomů vrací v mnohem hojnějším počtu než ze západních univerzit zpět do vlasti, neboť jim přísná imigrační pravidla neumožňují zůstat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].