Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Orbán drtivě vyhrál, Maďarsko bude do EU vyvážet vůdcovskou demokracii

Viktor Orbán • Autor: REUTERS
Viktor Orbán • Autor: REUTERS

Hlavní hádanka víkendových maďarských voleb - tedy zda Viktor Orbán a jeho strana Fidesz obhájí ústavní většinu - je zodpovězená. Obhájil: hlasovala pro něj bezmála polovina voličů, a to při vysoké volební účasti, což Fideszu zajišťuje těsnou dvoutřetinovou většinu.

Je to bezesporu vítězství protiimigrantské rétoriky. Orbán žádné jiné téma do kampaně ani nepustil - přes pokusy liberální opozice i ostře pravicového Jobbiku. A sázka na osočování politických konkurentů z vlastizrady a vykreslování obrazu mezinárodního spiknutí proti Maďarsku se vyplatila.

Několik týdnů před volbami sice začala média vlastněná Lájosem Simicskou, bývalým financiérem Fideszu, který se s Orbánem v roce 2014 zle rozešel, publikovat skandální odhalení o korupci ve vládní straně. Orbán se však rozhodl je ignorovat, naopak rétoriku vystupňoval - a výsledkem je přesvědčivé vítězství.

Opozice, která si dělala naděje, že Orbána přinejmenším zbaví ústavní většiny, se naopak připravuje na těžší život. Jobbik, ultrapravicová strana, která se v posledních dvou letech snažila prezentovat jako protikorupční centristická alternativa, neuspěl; získal necelých dvacet procent hlasů a odhadovaných 26 křesel, méně než minule, a její šéf Gábor Vona odstoupil.

Jak vypočítává Aktuálně.cz, rezignovalo i vedení socialistické strany, která získala 20 křesel. Demokratická koalice socialistického expremiéra Ference Gyurcsániye skončila čtvrtá s 9 křesly. Další v pořadí je zeleně liberální strana Politika může být jiná s osmi křesly. Po jednom poslanci získaly v jednomandátových obvodech další tři menší strany. Opozice nebyla schopna se domluvit na jednotném postupu vůči Fideszu a postavit jak jednotnou kandidátku, tak vystupovat jednotně v jednomandátových obvodech, kde se volí 106 ze 199 poslanců.

V projevu ke stosedmdesátému výročí země, který přednesl 15. března, sliboval Viktor Orbán po vítězných volbách “morální, politické i právní změny” vůči politickým konkurentům. Mluvčí vlády už ohlásil, že jedním z prvních zákonů, které nový parlament schválí, bude omezení práce vybraných nevládních organizací.

Vítězství Fideszu je špatnou zprávou i pro Evropskou unii, která se není schopna vyrovnat s nástupem populismu od britského referenda v roce 2016. „Se svojí vizí neliberální demokracie si Orbán podrobil Maďarsko,“ konstatuje server listu  Die Welt.  A jeho nynější vítězství ho prý posílí, aby maďarskou vůdcovskou demokracii začal vyvážet do celé Evropy. "Má učenlivé žáky, jak se ukazuje v Polsku a dalších státech Visegrádu,“ míní deník, podle něhož to může být vážný problém pro celou EU.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].