Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Odposlouchává nás Facebook? Co nechal Zuckerberg bez odpovědi

Mark Zuckerberg v Kongresu • Autor: REUTERS
Mark Zuckerberg v Kongresu • Autor: REUTERS

Šéf Facebooku má za sebou dvě pětihodinová slyšení před americkými kongresmany. Obě strany se během nich postupně zlepšovaly – Mark Zuckerberg nevypadal při druhém stání už tak nervózní, ačkoli otázky ve výboru Sněmovny reprezentantů byly mnohdy záludnější a těžší. Při grilováních od politiků obou komor několikrát zaznělo, že by chtěli regulovat dosud neomezené podnikání technologických gigantů Facebooku či Googlu. Ale kromě slov možné noční můře o žádné konkrétní návrhy nepadly – a sám Zuckerberg šel jejich iniciativě vstříc, když uvedl, že chce, aby uživatelé byli jasně srozuměni, že nějaká třetí strana může využít jejich data, a museli k tomu dát souhlas. Na několika místech nicméně dokázal Zuckerberg od tématu utéct. Americký reportér deníku Die Welt našel čtyři důležité otázky, které dál zůstávají bez odpovědi.

1. Když právě nejsme na Facebooku, vidí Zuckerbergova firma, co na internetu děláme? Mnozí experti jsou podle Weltu přesvědčeni, že to jde, ale Zuckerberg se ale konfrontaci vyhnul obecným odkazem na to, jak fungují „cookies“ – malé soubory skladující data o surfování, fungující i v rámci internetových prohlížečů.

2. Dokáže Facebook sledovat i to, co děláme s telefony? I když právě na Facebooku nejsme? Přímá a jasná odpověď nezazněla, Zuckerberg pouze nejasně zmínil, že něco takového se může dít „z technických důvodů“, ale že Facebook rozhodně nikoho neodposlouchává.

3. Co všechno kdy Zuckerberg věděl v rámci případu Cambridge Analytica? Demokratka Kamala Harris z Kalifornie dostala v této věci Zuckerberga šikovně do úzkých otázkou, jestli se osobně nějak podílel v roce 2015 na rozhodnutí neinformovat 87 milionů uživatelů, že jejich data budou bez jejich vědomí využita pro politický marketing. Ošemetná situace – Zuckerberg z ní buď mohl vyjít jako někdo, kdo nemá situaci ve firmě pod kontrolou, anebo se zaplést do citlivého případu a dostat se pod palbu dalších otázek. „Po pár sekundách váhání si Zuckerberg vybral to první,“ píše Welt.

4. Kdo jsou pro Facebook konkurenti? Další záludná otázka – pokud neexistují, pak by z toho někdo mohl vyvodit, že Facebook se pohybuje na monopolním trhu. Zuckerberga tato otázka evidentně zaskočila, ale žádného konkurenta nejmenoval.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].