Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Německá vláda hrozí Facebooku vysokými pokutami za šíření fake news

Ministr spravedlnosti Heiko Maas • Autor: Globe Media /  Reuters
Ministr spravedlnosti Heiko Maas • Autor: Globe Media / Reuters

Německá vláda stupňuje boj proti šíření falešných zpráv na sociálních sítích. Kabinet Angely Merkel ve středu přijal zákon, který umožní udělit provozovatelům sítí, jako je Facebook, pokutu až 50 milionů eur, pokud do 24 hodin neodstraní obsah, který je v rozporu se zákonem, anebo uživatelům nedá možnost nahlásit příspěvek, který šíří nenávist. Zákon ještě musí schválit parlament, nicméně už teď se množí pochybnosti, jestli bude nová legislativa účinná.

„Pokud sociální sítě propagují nenávist a falešné zprávy, jsou za to zodpovědní jejich provozovatelé,“ oznámil ministr spravedlnosti Heiko Maas a dodal, že jeho cílem je donutit tyto sítě co nejdříve dodržovat německé zákony, které šíření a podněcování nenávisti zakazují. Maas chce zákon protlačit ještě před volbami, které Německo čekají na podzim.

Zákon je dalším vývojovým stupněm v tažení německé vlády, která bere hrozbu fake news asi nejvážněji v Evropě. A Facebook je v tomto boji jasným terčem. Doposud se přitom snažil s vládou spíše spolupracovat – nedávno oznámil, že v Německu najme nezávislé kontrolory, kteří budou ověřovat fakta a upozorňovat na falešné zprávy. Ozvala se však logická námitka: kdo bude rozhodovat o tom, co je a co není pravda?

Jedno z možných vodítek by mohl poskytnout mediální institut Poynter. Nezávislé sdružení žurnalistů vypracovalo jakýsi kodex pro ověřování faktů, k němuž se Facebook přihlásil. Právě Poynter a členové jeho sítě ověřovatelů zvané IFCN by mohli být možnými kontrolory (z českých zástupců tu najdeme platformu Demagog.cz). Kritici nicméně vyjádřili i obavu, že německá vláda se snaží zbavit odpovědnosti. Usiluje o to, aby o legálnosti obsahu rozhodoval Facebook, místo aby to dělaly německé soudy.

Mark Zuckerberg • Autor: Profimedia.cz
Mark Zuckerberg • Autor: Profimedia.cz

Německá vláda, jistě motivovaná dobrými úmysly, řeší jasné dilema: když rozhodování o tom, co je legální a co ne, přenechá velkým firmám zapsaným na burze, navíc v šibeniční lhůtě 24 hodin, povede to k tomu, že Facebook (a také YouTube nebo Twitter) budou raději mazat všechno, co jen zavání kontroverzí, aby nemuseli platit pokutu. Nastanou „mazací orgie“ a cenzurováním dojde k omezení svobody projevu, varuje třeba časopis Die Zeit. Proti zákonu se tak v Německu postavila řada občanských spolků na ochranu svobody projevu.

Podle informací Spiegelu se ministerstvo rozhodlo na kritiku reagovat a na poslední chvíli zákon změkčilo dodatkem k předloze. Skutková podstata činu „nebude naplněna jednorázovým porušením pravidel, píše se v dodatku. A při posuzování je potřeba uplatnit „velikou opatrnost, aby nedošlo k porušení svobody slova“.

Ve vysvětlení k zákonu je pak dále rozepsáno, že cílem ministerstva není vymáhání pokut v jednotlivých případech, ale vytvoření obecnějšího funkčního systému. Podle Spiegelu i Zeitu je tato nová formulace důležitá - a znamená, že si Facebook a spol. mohou oddechnout.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].