Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Nechci být součástí generace náměsíčných, burcuje Macron Evropany

Emmanuel Macron • Autor: REUTERS
Emmanuel Macron • Autor: REUTERS

České servery mají občas zásadně jiné starosti než ty světové, takže pokud jste odkázáni na jejich zpravodajství, vám něco může uniknout. Jako třeba v úterý poměrně významné vystoupení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona před evropským parlamentem  (mezi jinými Financial TimesBBCReutersThe New York TimesEl PaísEl MundoThe Wall Street Journal)

Vystoupení mělo rozhodně několik chytlavých momentů. Tvrdě hájilo evropskou demokracii proti nástupu populismu a proti fascinaci tzv. neliberální demokracií, jak ji předvádí například maďarský premiér Viktor Orbán. Vyzývalo Evropany, ať se přestanou uchylovat k národním antagonismům a raději začnou znovu posilovat demokratickou Evropskou unii jako pevnost klidu a prosperity uprostřed rozháraného a nebezpečného světa. Macron prohlásil, že patří ke generaci, která už si nepamatuje na války, jež vzniku Evropské unie předcházely, že ale nechce být součástí „generace náměsíčných, kteří zapomněli na vlastní minulost“ - a kteří dopustí, aby EU chřadla v atmosféře “občanské války”.

Macron, který ve francouzských volbách zvítězil s otevřeně proevropským programem, tvrdil, že bude hájit „evropskou suverenitu, protože jsme za ni museli bojovat“ a že „neustoupí žádné formě uhranutosti autoritářstvím“. Celý projev vlastně odstartoval jakousi proevropskou kampaň, během níž chce Macron debatovat s voliči právě na téma budoucnosti Evropské unie. V Česku celkem obtížně představitelné.

Samozřejmě, je to jen projev. Francouzská tendence k pompéznosti se s českou zálibou v obyčejnosti dosti míjí. Macron má k tomu domácí problémy se stávkujícími odboráři, takže změna tématu mu jistě přijde vhod. Ale přesto, Francie je klíčová země a v jejím čele stojí politik, který se pokouší koncentrovat energii, burcovat a pozitivně myslet.

List The New York Times upozorňuje, že obraz muže, který pumpuje novou energii do Evropské unie, se ovšem snadno může zhroutit, pokud Macron neuspěje se svými reformami doma. Jisté energetické vyvanutí je cítit i z Německa, Financial Times například citovali Alexandera Dobrindta, významnou postavu konzervativní CSU, který prohlásil, že „nemá absolutně žádný důvod udělat z Macronovy osobní spokojenosti svůj politický program“.

Na druhé straně, server Politico informuje, že u oběda se k úžasu mnoha přítomných sešli u jednoho stolu Macron s vrchním britským euroskeptikem Nigelem Faragem (stále i po referendu pilně docházejícím do Evropského parlamentu pro radost ze hry i výplatu) - a ten byl zjevně oslněn. „Byl velmi zdvořilý a civilní,“ prohlásil Farage o francouzském prezidentovi. „Mám úplně jinou politickou filozofii, ale když jsem se s ním teď sešel a poslouchal jsem ho, musím říct, že je pravděpodobně poslední šancí Evropské unie.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].