Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

My Němci děláme všechno poctivě. I konverzi k islámu

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Antropoložka Esra Özyürek, která působí na prestižních univerzitách v Michiganu a v Istanbulu, minulé čtyři roky strávila výzkumem Němců, kteří přestoupili k islámu. Jejich počet není přesně znám, odhady se rozcházejí od dvaceti až ke sto tisícům. Zpravodajský server SpiegelOnline přinesl rozhovor s vědkyní, ze kterého citujeme:

SPIEGEL ONLINE: Odhaduje se, že pětina německých džihádistů jsou konvertité, tedy lidé, kteří nepocházejí z rodin imigrantů a vyrostli v křesťanském prostředí. Mají konvertité větší dispozice k radikalizaci?

Özyürek: Nemyslím. Počet konvertitů, kteří se přidávají k radikálním skupinám, je celkově dost nízký. A mívají podobné životní příběhy jako většina ostatních radikálů, kteří také pocházejí z rodin, kde se náboženství příliš nepraktikovalo: náhle se stali věřícími a během velmi krátké doby se radikalizovali. Konvertité však zažívají ve společnosti obzvláště hodně odmítaní; jejich rodiny jim nerozumí, často se rozhádají. Nejsou zrovna vítáni ani v řadě muslimských společenství a následná izolace je činí náchylnějšími k radikalizaci.

SPIEGEL ONLINE: Němečtí salafisté, tedy velmi fundamentalistické křídlo islámu, nové muslimy vítají s otevřenou náručí – mluví s nimi německy, modlí se v němčině, dávají zdarma výtisky Koránu, oceňují jejich rozhodnutí.

Özyürek: To je pravda, ti berou konvertity vážně. Konverze totiž není nějaký koníček, je to rozhodnutí, které změní život. Spousta Němců, kteří přestoupí k islámu, to komentuje s dávkou sebeironie: „Jsme přeci Němci, a když něco děláme, tak na 110 procent.“ Chtějí dělat všechno dobře, nechat svůj starý život za sebou.

SPIEGEL ONLINE: Bývají proto konvertité konzervativnějšími muslimy?

Özyürek: Je tomu tak. Mnozí svou víru žijí ortodoxněji, korán a hadísy berou doslovněji; řídí se pravidly pro správné oblékání a každodenními přikázáními mnohem přísněji než většina imigrantů z muslimských zemí. Ženy konvertitky nosí nikáb, který jim zakrývá tvář, častěji než třeba turecké muslimky v Německu.

SPIEGEL ONLINE: Proč?

Özyürek: Také proto, že nechtějí, aby lidé na ulici poznali, že jsou to konvertitky. Reakce na Němce, kteří přestoupili k islámu, jsou mnohdy hrozně negativní včetně poplivání nebo urážení. Stane se to i s nikábem, ale výjimečněji. Konvertitky po přestoupení k islámu zažívají skutečný propad ve společenském postavení.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].