Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Mileniálové cítí chaos světa a přiklánějí se k čarodějnictví

Trh v brooklynském metafyzickém butiku Catland
Trh v brooklynském metafyzickém butiku Catland

Ve Spojených státech dochází každý měsíc k pozoruhodnému jevu. Tisíce čarodějnic, nových pohanů a dalších stoupenců okultismu, spojí síly a snaží se uřknout Donalda Trumpa. Společnému úsilí projevila podporu i zpěvačka Lana Del Rey. Prezident však zatím odolává.

Amerika v každém případě zažívá vzestup magie a okultismu, jak ve svém skvělém textu popisuje pravidelná sloupkařka deníku The New York Times Michelle Goldberg. Hnutí je jakýmsi zrcadlovým obrazem vypjatého evangelikánského křesťanství, typicky spojovaného s konzervativní pravicí. Okultismu, jak je zřejmé z cíle pravidelných magických útoků, holduje levice. Částečně je to móda, částečně jakási symbolika nové energie ženského hnutí plného “vášnivého hněvu zástupů drsných žen”. Ale částečně jde o něco hlubšího, temný spirituální neklid tápající generace – o “skutečnou, i když eklektickou spirituální praxi, k níž se uchylují lidé, kteří cítí skepsi k organizovanému náboženství, ale které nenaplňuje ateismus”. Neboli, převedeno více do české reality, něcisté objevili černou magii.

Čarodějnictví stojí na velmi odvážném vnímání reality. “Pokud nejste připraveni přistoupit na to, že vesmír znamená chaos, daleko se nedostanete,” slyší sloupkařka hned na první lekci čarodějnictví v Brooklynu. Běžná náboženství vnímají svět jako strukturu prostoupenou morálním řádem stvořitele. Věda chápe realitu jako racionální prostor uchopitelný skrze poznání přírodních zákonů. Oba koncepty jsou ve své podstatě útěšné. Ale okultní vědy jsou pro ty, kteří útěchu v řádu považují za iluzi. Král je nahý. Citovaný čarodějnický instruktor tak své řemeslo popisuje jako “způsob, jak vykonávat moc ve světě bez transcendentních morálních pravidel” - jakousi “nadpřirozenou technologii, jež vám umožní, abyste se postarali sami o sebe, když to za vás nikdo neudělá”. Čarodějnictví “vám umožní být vykonavatelem své vlastní spravedlnosti”.

Michelle Goldbeg má podezření, že právě tohle pojetí kosmu jako chaosu bez hlubšího smyslu či řádu je to, co zejména mileniálové, u nichž je příklon k okultismu statisticky doložen, na čarování vidí. Dobře prý odráží každodenní pocit, že “instituce přestaly fungovat a u kormidla nikdo nestojí”. Také připomíná, že dnešní vlna není nic nového, nějak se vždy objevuje coby stín přicházejících krizí. Okultismus bujel v Americe před občanskou válkou (manželka Abrahama Lincolna, Mary Todd Lincoln, prý provozovala seance přímo v Bílém domě). Dařilo se mu v předrevolučním Rusku i ve Výmarské republice.

“Když tradiční instituce a přesvědčení kolabují, lidé se ocitají mezi kulturním zoufalstvím a kosmickými nadějemi, a obrací se proto k magii,“ píše autorka. A cituje opět svého “instruktora”: “Pokud vás existující moc a struktury míjejí a zároveň je tu něco, co vám nabízí zadní vrátka nebo cestu, s jejíž pomocí můžete svou situací manipulovat, proč byste to nevyzkoušeli?”

Pravdou je, že vyznat se v dnešní situaci člověka není právě jednoduché. Svou sílu už ztrácí i technooptimismus. A tak se tápající levice s dírou v duši každý měsíc sdružuje a - mimo jiných nástrojů prokletí - recituje i Žalm 109 na adresu prezidenta: “Dny ať jsou mu ukráceny, jeho pověření ať převezme jiný. Jeho synové ať sirotky se stanou, jeho žena vdovou. Jeho synové ať toulají se po žebrotě, ze svých rozvalin ať chodí prosit.“ Moc to zatím nefunguje, stejný žalm ostatně osm let recitovávala radikálnější křesťanská shromáždění na adresu Baracka Obamy.

Michelle Goldberg nicméně upozorňuje, že nemáme brát celou záležitost pouze jako bizar - a pokud by měl čtenář tendenci poklepávat si na čelo nad praštěnými Američany, rádi bychom z domácí politické scény doporučili toto nebo toto. “Nepotřebujete věřit v čarodějnice, kouzla nebo magii, abyste brali vážně skutečnost, že mladí lidé cítí dnešní situaci jako nepřijatelnou. Někde pod povrchem americké kultury se škvíří něco hodně divokého.“  Dodejme, že nejen tam.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].