Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Manželství, kde mají syny, jsou stabilnější a trvají déle

Pravidelný výběr ze světových médií: Zastaví brexit právníci? • Stahuje se i Farage • Německé občanství mladým Britům • Synové a dcery

Guercino: The Return of the Prodigal Son, 1654-55 • Autor: www.timkenmuseum.org
Guercino: The Return of the Prodigal Son, 1654-55 • Autor: www.timkenmuseum.org

Do debaty o tom, jak postupovat po brexitu, se vkládají právníci.Jak informuje deník The Guardian, prestižní londýnská právní firma Mishcon de Reya na žádost anonymní skupiny klientů (žádné britské noviny zatím nezjistily, o koho jde) oslovila vládu s žádostí, jež by se dala popsat jako upozornění či varování.

Varování proto, že právníci dali najevo, že pokud nebudou s reakcí kabinetu spokojení, obrátí se na soudy. Upozornění vychází z výkladu debatovaného článku 50 Lisabonské smlouvy o EU, který upravuje podmínky odchodu členské země z Unie - a kde se píše, že takový odchod se odehraje v souladu s ústavními předpisy té které země. A tyto ústavní předpisy podle tohoto právního rozboru vyžadují souhlas parlamentu, bez něhož nemůže vláda článek 50 „aktivovat“. Pokud by tak přesto učinila, nebude to v souladu se zákony.

Pokud by tento výklad britských ústavních zvyklostí zvítězil, odchod Británie z EU by se významně zkomplikoval – většina poslanců britského parlamentu totiž s výsledkem referenda nesouzní a lze předpokládat, že by opuštění EU odmítli. Ke stejnému právnímu závěru navíc dospěla již před časem trojice akademiků z prestižních britských univerzit. Jak vláda zareaguje, zatím nevíme, někteří její členové už ovšem dali najevo nelibost. Třeba ministr zahraničí Philip Hammond prohlásil, že je nepřijatelné, aby demokratické rozhodnutí lidu zvrátila skupina draze zaplacených právníků.

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Mezitím se z komplikované bitvy, která Británii čeká během následujících týdnů a měsíců, odhlásil další politik odpovědný za výsledek referenda – lídr UKIP Nigel Farage. Tedy odpovědných nejen za výsledky referenda, ale také za rozčarování a chaos, které po něm následovaly. Nemělo by zapadnout, že právě Farage hned druhý den po hlasování veřejně přiznal, že v kampani voličům lhal.

Nyní opustil vedení strany s velmi chatrným vysvětlením, že poté, co se mu podařilo „získat zpět“ Británii, chce zpět svůj život. V tomto plánu mu zjevně nebude bránit práce v Evropském parlamentu – na mandát v tomto symbolu všeho bruselského zla, od něhož se nezdráhá posledních  sedmnáct let pobírat velmi štědrý plat, rezignovat nehodlá.

První komentáře připomínají, že rozhodnutí nemusí být konečné, protože lídr UKIP, který v čele partaje stál deset let, se ještě může vrátit, jak to udělal už několikrát – naposled loni po fiasku v parlamentních volbách. Pokud se však nevrátí, znamená to, že u tří největších britských politických stran (měřeno výsledky v posledních volbách) právě přišli o stávajícího předsedu nebo jsou takové situaci na dohled. Křeslo pod šéfem labouristů Jeremy Corbynem se totiž třese povážlivě už od referenda.

A ještě zajímavá zpráva k brexitu. Vicepremiér německé vlády a ministr hospodářství Sigmar Gabriel o víkendu na setkání své sociální demokracie navrhl, aby země, kde žijí a pracují mladí Britové, těmto lidem nabídly dvojí občanství.

Abychom se nicméně nevěnovali jen brexitu a nezanedbali oblíbená společenská témata pondělního menu.Partnerský magazín Economistu Intelligent Life - který se nedávno z ne zcela pochopitelných důvodů přejmenoval na 1843 podle roku, kdy Economist vznikl - otevírá v obsáhlém textu mimořádně zajímavé a poněkud citlivé téma.

Otázka zní, zda mají rodiče bližší vztah k dětem, s nimiž sdílejí pohlaví, než k těm s pohlavím opačným. A odpověď zní: máme po ruce rostoucí počet indicií, že je skutečně preferují.

Jak zjistili výzkumníci ze dvou amerických univerzit studiem dat tamních statistiků, muži mají tendence spíše se oženit se svou těhotnou partnerkou, pokud zjistí, že dítě, které čeká, je chlapec. A dále: manželství, do něhož se jako první dítě narodí kluk, trvají déle než ta s prvorozenou holčičkou. Rovněž v případě rozvodu se ženy s dcerami méně znovu vdávají než ty se syny - a otcové synů také častěji získávají dítě do péče.

Tezi, že otcové synů mají tendenci ve vztahu zůstávat déle než ti s dcerami, potvrdil také výzkum ekonomky Laury Giuliano z Floridské univerzity. Ta zkoumala páry, kterým se v letech 1998 až 2000 narodily děti, a přišla na to, že po třech letech hlásili větší úspěch v manželství páry se syny než s dcerami. „Tento efekt je možné pozorovat v řadě bohatých zemí, kde data o domácnostech ukazují, že dospívající chlapci častěji žijí s oběma rodiči než dívky,“ píše se dále v textu.

Magazín tyto preference s velkou dávkou pochopení vysvětluje tak, že rodiče – ženy také preferují děti „vlastního“ pohlaví, byť méně výrazně než muži – touží po dítěti, které je jim podobné, ale zároveň se bude mít líp, než se měli oni sami. Navíc mu prostě lépe rozumí v různých stádiích dětství a dospívání, protože si pamatují sami sebe v těchto údobích.

Video: Píseň Happy Birthday by měla patřit všem.

 

Kulturní tip: Zodiac. Nova 4.7.2016  22:45

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].