Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Izrael chce poslat zpět africké migranty, Rwanda i Uganda mlčí

Uprchlické centrum Holot, negevská poušť • Autor: TrickyH/CC BY-SA 4.0
Uprchlické centrum Holot, negevská poušť • Autor: TrickyH/CC BY-SA 4.0

Izraelská vláda se chce zbavit desítek tisíc afrických imigrantů a žadatelů o azyl. Tvrdí, že jde o ekonomické uprchlíky. Dostali na výběr: buď do března opustí zemi se zaplacenou letenkou a 3500 dolary kapesného, anebo budou zatčeni, píše deník The New York Times. Týká se to odhadem čtyřiceti tisíc lidí pocházejících nejčastěji z totalitní východoafrické Eritreje a ze Súdánu.

Desítky tisíc přistěhovalců (nejčastěji se hovoří o 60 tisících) se do Izraele dostaly od roku 2005 prostupnou hranicí z Egypta. Izrael mezitím hranici utěsnil pomocí nových plotů a bariér a snaží se Afričany ze země vyhostit. Dvacet tisíc jich už v minulých letech pod tlakem odešlo. “Cílem je deportovat zbytek,” řekl minulou středu premiér Benjamin Netanjahu.

Potíž je, že se mnozí z nich nemají kam vrátit - což platí to zvláště pro zmíněné Eritrejce. Mezinárodní konvence zakazují vyhoštění do států, kde žadatelům o azyl hrozí pronásledování. Netanjahuova vláda se proto dohodla s jinými africkými státy, které výměnou za finanční a bezpečností pomoc tyto v Izraeli nechtěné migranty a žadatele o azyl přijmou. Konkrétní premiér nebyl, izraelské lidsko-právní organizace hovoří o středoafrických státech Rwanda a Uganda. Režim Paula Kagameho, jenž s Izraelem i vzhledem ke společné historii genocidy úzce spolupracuje, je podle zprávy rwandských médií ochotný převzít deset tisíc migrantů.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky UNHCR i izraelské lidsko-právní organizace to však kritizují. Izraelské úřady podle nich prakticky neprojednávají žádosti o azyl (ze 14 tisíc žádostí podaných v minulých pěti letech byl azyl udělen jen deseti Afričanům). Uprchlická agentura OSN předpokládá, že do Rwandy a Ugandy bylo už z Izraele v minulých čtyřech letech deportováno na 4000 migrantů. “Vzhledem k tajnůstkaření a netransparentnosti, které tento program provázejí, bylo pro UNHCR velmi složité monitorovat situaci přesídlených migrantů v těchto afrických státech. UNHCR má obavy, že nenašli adekvátní bezpečí a trvalé řešení svých nesnází a že se mnozí z nich poté vydali na nebezpečnou cestu Afrikou směrem do Evropy,” píše se v listopadové tiskové zprávě.

Nedostávají zřejmě pracovní povolení a jasný právní status, situace je však velmi nejasná, neboť Rwanda i Uganda oficiálně existenci jakékoli dohody o přijímání migrantů z Izraele odmítají.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].