Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Lékaři potvrdili první přenos rakoviny prsu skrze transplantaci

Mamografie; ilustrační foto • Autor: Respekt
Mamografie; ilustrační foto • Autor: Respekt

Čtyři lidé dostali rakovinu po „mimořádně nepravděpodobném“ přenosu nemoci transplantací z těla dárce, říká čerstvá zpráva holandských lékařů. Tři zemřeli. Všichni čtyři pacientky dostali orgány od jedné dárkyně a u všech po čase propukla rakovina prsu. Tři, u kterých nemoc metastázovala do další části těla, zemřely.  Čtvrtá pacientka přežila, neboť darovaný orgán se podařilo včas odebrat, a její imunitní systém se dokázal se situací vypořádat.

„Při transplantacích je vždycky nějaké malé riziko, že se něco zvrtne, i u těch nejbanálnějších operací,“ komentovala věc pro CNN dr. Frederike Bemelman z amsterodamské univerzity, podle níž je citovaný případ naprosto ojedinělou událostí, s níž se za svých 20 let praxe v transplantační imunologii ještě nesetkala.

Třiapadesátiletá zemřela na mrtvici a podle všech běžně prováděných testů byla jinak zcela zdráva - proto šly její ledviny, plíce, játra a srdce jako dar do transplantačního programu. Bohužel, v jejím těle se už zároveň - slovy lékařů -  rozvíjela „v podstatě ještě zcela nerozpoznatelná rakovina“.

Rok a půl po transplantaci byla s podezřením na kolaps transplantovaného orgánu přijata do nemocnice dvaačtyřicetiletá žena, která od dárkyně přijala plíce. Screening odhalil v jejích lymfatických uzlinách rakovinové buňky a analýza DNA ukázala, že pocházejí z těla dárce. Dvaašedesátiletá příjemkyně levé ledviny a o čtyři roky mladší pacientka s darovanými játry byly přijaty v rychlém rozmezí pár měsíců později.

U všech byl nález stejný: do těla se jim při transplantaci dostaly „mikrometastáze“, skupiny rakovinových buněk příliš malých na to, aby mohly být běžnými metodami objeveny. I když k nějakým přenosům rakoviny přímo transplantovaným orgánem už podle lékařských zpráv došlo, amsterodamská transplantace je považována za první případ přenosu rakoviny prsou.

Dárcem orgánů se nemůže stát nikdo se zhoubným nádorem - s výjimkou, reportuje CNN lékařská data, „většiny karcinomů kůže“ a určitých zapouzdřených nádorů. Pravděpodobnost rizika přenosu nádorů se uvádí mezi 0,01 až 0,05 procenty pro jednotlivé orgány.  „Benefity transplantací dalekosáhle přesahují tohle nepatrné riziko. Lidé by z toho neměli mít strach,“ cituje CNN doktorku Bemelman.

A její kolega, britský profesor Graham Lord dodává, že se do budoucna možná podaří vyhnout i těmto naprosto výjimečným událostem, protože v běhu už jsou experimentální programy na odhalení úplně počátečních stádií rakoviny.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].