Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Konzervativní matka a liberální dcera žijí ve svých facebookových bublinách

Autor: AFP, Profimedia
Autor: AFP, Profimedia

Katherine Cooper je šedesát, její dceři Lindsey Linder osmadvacet. Vyrostly v malém městě v západní Louisianě, několik hodin cesty od New Orleans, ale zatímco Katherine je konzervativní republikánkou, její dcera Lindsey o sobě mluví jako o „člověku hodně nalevo“. Tak jako mnoho jiných amerických rodin, i je rozdělily události posledního měsíců: loňské prezidentské volby a úřadování Donalda Trumpa u nich doma vedly k nejedné vyhrocené debatě. Ty nejvyhrocenější se ovšem odehrávaly online – na Facebooku. Server BuzzFeed analyzoval 2 367 příspěvků, které se oběma ženám objevily na jejich facebookové stránce, aby prokázal, jak odlišné jejich online světy skutečně jsou.

Loni na podzim Lindsey sdílela článek o Colinu Kaepernickovi, černošském hráči amerického fotbalu, který odmítl stát při zpěvu americké hymny a namísto toho poklekl na protest proti utlačování černochů a dalších menšin v USA. O hodinu později její matka napsala příspěvek, ve kterém Lindsey vzkázala, že ji na Facebooku již dál nechce sledovat. Napětí mezi oběma ženami dosáhlo takové míry, že si Lindsey po volbách na nějakou dobu deaktivovala svůj účet - a kolegové z Austinu, kde pracuje, se prý báli o její bezpečí, když se vracela domů na návštěvu . Jak píše BuzzFeed, jedním z důvodů nesmiřitelnosti postojů obou žen může být fakt, že zprávy, které na svých Faceboocích čtou, se zásadně liší - a obě ženy pouze utvrzují v jejich současných názorech, aniž aby je jakkoliv zpochybňovaly.

Roli sociálních médií a Facebooku obzvláště se v posledních měsících věnuje neustále větší pozornost a mnozí je viní z toho, že přispívají k rostoucí polarizaci společnosti.Průzkum společnosti Pew Research  ukázal, že 62 % Američanů získává informace o tom, co se děje, na sociálních sítích – skoro polovina pak přímo na Facebooku. Příspěvky, které Facebook uživatelům nabízí, tak mají značný potenciál ovlivnit, co si budou jeho uživatelé myslet.

Algoritmus, pomocí kterého Facebook rozhoduje, co se objeví na naší zdi, odrážejí do značné míry vlastní čtenářský a konzumentský vkus – čemu dáme like, co jsme si přečetli nebo sdíleli, je důležité, neboť algoritmus předpokládá, že se vám příspěvky podobného typu líbí a bude vám nabízet dál. V konečném důsledku je tak vaše facebooková zeď plná příspěvků, které rezonují vašimi názory. V tomto kontextu se mluví o tzv. informačních bublinách, tedy online prostoru, v němž se objevují pouze informace, které podporují určité ideologické stanovisko a nijak nereflektují existenci odlišných názorů. Takovéto příspěvky jsou pro uživatele zajímavé, nicméně vytváří zkreslený obraz světa, který odpovídá jeho subjektivním preferencím.

Když BuzzFeed porovnal příspěvky na Facebooku Katherine i Lindsey, výsledkem byly přesně dvě takové informační bubliny – zatímco Lindsey logicky sledovala oficiální stránky Bernieho Sanderse, její matka organizace na podporu Donalda Trumpa. Ještě důležitější se však podle průzkumu ukázali být lidé, které měly obě ženy v přátelích, protože algoritmus Facebooku upřednostňuje příspěvky přátel před příspěvky sledovaných skupin či organizací. Lidé, kteří dominují našim sociálním médiím, tak spoluvytvářejí hranice toho, co nám připadá „normální“ nebo „běžné“.

Osoby, které Lindsey sledovala nejvíc, byly především její známí právníci, zapojení do různých občansko-společenských aktivit, či přátelé, které získala poté, co opustila domovské město. Naopak její matka sledovala a reagovala především na příspěvky známých žijících v jejím bezprostředním okolí, v obvodě, kde Donald Trump vyhrál s více než 60procentní podporou.

Obě ženy si jsou vědomyo, že jejich online světy ani zdaleka neodrážejí úplnou realitu. „Sama jsem spoluodpovědná za vytváření mé vlastní facebookové bubliny“, říká Lindsey. „Spoustu lidí či přátel, které jsem znala ze střední školy nebo z města, kde jsem vyrůstala, jsem si na Facebooku odnastavila, protože jsem nechtěla vidět věci, se kterými dnes tak silně nesouhlasím.“

Její matka přitakává a zpětně i částečně lituje svého chování během voleb: „Vím, že jsem docela špatná v poznávání, toho, co je pravda a co je nesmysl…vždycky jsem se pro něco nadchla a pak přišla Lindsey a řekla mi na to, že je to fake news. Jsem ze všeho docela zmatená, bylo by báječné, kdybych mohla mít na Facebooku v přátelích všechny, abych viděla, co si kdo opravdu myslí.“

Lindsey a Katherine jsou pouze jedním z mnoha příkladů amerických rodin, kterým diskuze o politice nejspíše zkazily nejednu páteční večeři. V rozhovoru pro BuzzFeed však přicházejí s tipem, jak k tématům, na nichž se neshodnou, přistupovat – neřešit je online, ale mluvit o nich reálně. Lindsey vzpomíná, jak mnohdy nemůže uvěřit, co je její matka schopná sdílet, „ale pak přijedu domů a začneme to probírat společně na gauči. A často se stane, že z věcí, o kterých nejdřív říkáme, že se na nich nikdy neshodneme, se postupně stanou věci, ve kterých se vlastně zas tak moc nelišíme.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].