Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Koaliční jednání zkrachovala. Neschopnost dohody dorazila do rozumného Německa

Šéf FDP Christian Lindner • Autor: Photothek via Getty Images
Šéf FDP Christian Lindner • Autor: Photothek via Getty Images

Německo se v pondělí probudilo v šoku: rozhovory o vládní koalici skončily nečekaným neúspěchem. Šéf liberální FDP Christian Lindner v noci prohlásil, že mezi stranami – tedy Zelenými, FDP, CDU a CSU - nevznikla vzájemná důvěra, a proto se z jednání stahuje. Německá politika je tak nyní ve zcela nezvyklé situaci.

“Německo, země ve vyloženě dobré kondici, nejdůležitější stát Evropy a jeden z nejdůležitějších na světové scéně, nezůstává pouze bez vlády. Náhle zde též vyzařuje neschopnost postavit se k problémům tak, aby se daly vyřešit,” píše Stefan Braun na webu deníku Süddeutsche Zeitung. Kdo je viníkem, to se možná ukáže v příštích dnech a možná to nebude nikdy úplně jasné. Středoleví Zelení a středopravá CDU zdůrazňují, že po tolika kolech rozhovorů nebyla jejich stanoviska věcně daleko od sebe - a za viníka politické krize považují právě FDP a jejího šéfa Lindnera.

“Pro Německo to je porážka,” pokračuje Braun. Sondážní jednání se vedla dlouho a velmi detailně, přesto byla k ničemu. “Ano, narážely na sebe (ideologicky, pozn. TL) vzdálené světy. Ale ve světě Trumpa, Erdogana a Putina mohlo, nebo spíše mělo vzniknout společné pouto: za liberální, hospodářsky rozumné, globálně uvažující Německo. Je zkrátka těžko pochopitelné, proč CDU/CSU, Zelení a liberálové nedokázali domluvit vládu, která by stavěla na rozumné vzdělávací, uprchlické, přistěhovalecké politice a na digitalizaci Německa. Pravda, neexistoval jeden velký společný projekt takové vlády - ale mohlo vzniknout hodně malých chytrých projektů, jejichž jménem by tato vláda dávala smysl,” shrnuje text nejčtenějšího seriózního deníku v Německu.

Jiný úhel pohledu nabízí druhý vlivný deník, konzervativní Frankfurter Allgemeine Zeitung. “Je lepší, když vládní sestava selže již při vyjednávání, než aby se rozhádaně vlekla příštími lety. Vysvětlení FDP - že raději nechce vládnout, než aby vládla špatně - je proto dobře zvolené,” píše Jasper von Altenbockum. Naštvané reakce křesťanských demokratů a Zelených podle něj potvrzují oprávněnost rozhodnutí Christiana Lindnera. Jednání směřovala k tomu, že svou politiku prosadí zvláště Zelení a FDP bude muset ze zásadních bodů svého volebního programu nejvíc ustoupit - v otázkách ochrany klimatu, migrace, daní i Evropské unie.

Názory FDP se v těchto tématech rozcházejí s mainstreamem “zezelenalého Německa” a blíží se postojům Alternativy pro Německo. “Lindner to nechce veřejně uznat, ale zcela vědomě spravuje ekonomicky a národně liberální dědictví, které stálo u vzniku AfD. Ve volební kampani vsadila FDP na voliče, kteří se rozešli s CDU Angely Merkel, ale nechtěli volit AfD. Kdyby zklamala tyto voliče, ztratila by tvář a čelila existenčním důsledkům,” píše komentátor FAZ.

Další vývoj nyní nelze předvídat. Nabízejí se čtyři možnosti: 1. menšinová vláda CDU/CSU, možná společně se Zelenými 2. návrat FDP k jednacímu stolu 3. předčasné volby, které však možná nepřinesou příliš odlišný výsledek než zářijové 4. obnovení velké koalice CDU a sociálních demokratů (SPD), která Německu vládla 8 z poslední 12 let. SPD to však po volebním debaklu z konce září vyloučila.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].