Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Jak Parlamentní listy strašily fanoušky Monty Pythonů

„Vedoucí oddělení zábavy BBC oznámil, že stanice nepustí do vysílání novou komedii Monty Pythonů. Jejich komedie o šesti býlích [sic] chlápcích je prý příliš málo multikulturní.“ Tak začíná článek na Parlamentních listech. To není médium, ze kterého by Respekt často čerpal informace, ale tahle zpráva nás rozesmutnila; Monty Pythony máme rádi. Smutno bylo i Parlamentním listům a citované ekonomce Markétě Šichtařové: z toho jako se svět změnil k horšímu.

V úvodní větě však kromě pravopisných chyb zaráží i jedno slovíčko: nová komedie. Pokud je známo, poslední komedie, která nesla jméno Monty Pythonů, byla natočena v roce 1983, tedy před pětatřiceti lety. A kdo se podívá, na čem se zmiňovaná zpráva zakládá, zjistí nejen to, že Monty Python nechystají nový film. Ale také se zdá, že Británie ani BBC nejsou ve svém genderovém a multikulturním boji zdaleka tak extrémní, jak by si zřejmě Parlamentní listy přály.

Celá kauza – kterou server šikovně využil - začala, když šéf oddělení komedie BBC Shane Allen minulý týden představil nové seriály, které stanice chystá. Zdůraznil přitom, že typ komedie, která je dnes populární a na kterou se bude BBC v budoucnosti zaměřovat, se snaží dát především prostor novým a různorodějším tvářím. Zajímají je příběhy, které dosud nebyly vyprávěny, a hlasy, které prozatím nebyly slyšet. A při prezentaci pronesl i vskutku nešťastnou větu: „Pokud budete dnes sestavovat tým [pro televizní komedii], nebude to šest bílých chlápků z Oxbridge [slovní hříčka spojující prestižní univerzity v Oxfordu a Cambridge]. Bude to různorodá skupina lidí, která odráží současný svět.“

Parlamentní listy si výrok ještě přibarvily, ale nutno dodat, že nebyly samy, kdo se ho chytl. Na ostrovech vzbudil mnoho reakcí z řad kulturních kritiků, obhájců klasické komedie, ale také bulvárních deníků, řadových internetových uživatelů, dokonce na něj reagoval i John Cleese, jeden z nejznámějších členů skupiny Monty Python. Ti všichni si odvodili, že by dnes už BBC s Monty Pythony nechtěla natáčet.

BBC's Head of Comedy puts Monty Python's lack of originality down to a surfeit of education and racist biasUnfair ! We were remarkably diverse FOR OUR TIMEWe had three grammar-school boys, one a poof, and Gilliam, though not actually black, was a Yank. And NO slave-owners— John Cleese (@JohnCleese)

BBC's Head of Comedy puts Monty Python's lack of originality down to a surfeit of education and racist bias

Unfair ! We were remarkably diverse FOR OUR TIME

We had three grammar-school boys, one a poof, and Gilliam, though not actually black, was a Yank. And NO slave-owners

— John Cleese (@JohnCleese) June 20, 2018
2018

Největší pobouření vzbudil následně u odpůrců krátký komentář Jamese Marriotta pro The Times. I ten se chytl na špatný výklad a „souhlasně“ s BCC napsal, že Monty Pythoni už pro dnešní publikum vůbec nejsou vtipní. Jeho názor ve svém článku šikovně používají i Parlamentní listy - je ovšem důležité dodat, že Marriott vyjadřuje svůj postoj, rozhodně nemluví za BBC, a navíc se snaží argumentovat, proč dnes podle něj vskutku nefunguje surreálný humor založený na překračování hranic.

Na opačný názorový pól se postavila například Rebecca Nicholson. V Guardianu trpělivě vysvětluje výrok BBC a vyvrací, že by televize plánovala vymazat Monty Pythony z historie. To potvrdil i sám Shane Allen v dodatečném vyjádření na blogu BBC: televize v žádném případě nezakazuje vysílání Monty Pythonů, nechce degradovat jejich hodnotu ani je jakkoli odsuzovat.

Ani prvotní tvrzení, že BBC by dnes nevybralo nástupce Monty Pythonů k natáčení, není podle Allena pravdivé: „Tohle v žádném případě není zákaz BBC na cokoliv produkovaného absolventy Oxbridge. Nebo bělochy. Nebo muži. Ostatně jsme ve stejný moment, kdy začala tato kontroverze, oznámili nový seriál od Liama Williamse, bílého muže a absolventa Oxbridge.“  Klasické komedie si BBC váží a rozhodně netvrdí, že je mrtvá nebo zastaralá - „takže pokud jste bílý vzdělaný muž, můžu vás uklidnit. Nedávno jsem se podíval do zrcadla a koukám, že jsem taky jeden z vás,“ dodává Allen.

Stojí také za připomínku, že Monty Pythoni vždy vzbuzovali kontroverzi spíše mezi konzervativními kruhy. Jedním příkladem za všechny může být slavný film Život Briana. Snímek byl tvrdě kritizován mnoha církvemi, v Irsku byl zakázán celých osm let, a v některých britských městech dokonce do nového tisíciletí. Například v městském obvodu Torbay v hrabství Devon bylo jeho veřejné promítání nelegální až do roku 2008.

V jednom však Parlamentní listy pravdu měly: BBC novou komedii od Monty Pythonů vysílat nebude. Alespoň do chvíle, kdy zbývající Pythoni nějakou natočí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].