Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Itálie trvá na "deviantním" rozpočtu. V EU prý stejně bude zemětřesení

Italský vicepremiér Luigi Di Maio • Autor: REUTERS
Italský vicepremiér Luigi Di Maio • Autor: REUTERS

Italský parlament začne v úterý projednávat návrh státního rozpočtu na příští rok, kolem kterého je – a bude – v Evropské unii velký rozruch. Evropská komise považuje deficitní rozpočet za „výraznou deviaci“ oproti tomu, co určují pravidla pro fungování eura. Italská vláda ale dál trvá na tom, že svůj rozpočet nebude měnit.

Svůj návrh má do Bruselu oficiálně předložit příští pondělí. Pokud v rozpočtu na poslední chvíli něco neproškrtá, pro státy sdílející euro to znamená novou situaci, kdy se třetí největší země používající společnou měnu otevřeně postaví proti dohodám, na kterých eurozóna stojí.

Nulovou chuť ustoupit dal znovu jasně najevo v neděli italský vicepremiér Luigi di Maio, šéf vládního Hnutí pěti hvězd. V rozhovoru pro deník Corriere della Sera zopakoval, že média a Brusel chtějí jeho vládu odstavit, ale že kabinet se nedá a rozpočet postaví podle sebe. Podle di Maia se stejně příští rok ve volbách do Evropského parlamentu změní v Evropě situace. „Nastane takové zemětřesení, že pravidla (pro euro) se změní hned první den po volbách,“ prohlásil di Maio.

Vicepremiéra samozřejmě nelze brát doslova – pravidla pro fungování eura jsou dána smlouvami, které státy uzavřely už před lety proto, aby měnová unie mohla držet pohromadě. Jedním z hlavních závazků je držet na uzdě státní dluh. Ten má Itálie druhý nejvyšší v EU po Řecku.

Nová italská vláda složená z dvou hnutí, považovaných za krajní populisty na současné evropské scéně, místo úsporných kroků počítá třikrát po sobě s rozpočtovým schodkem 2,4 procenta HDP, což je třikrát víc oproti tomu, co chystala předchozí vláda. Mezi Římem a Bruselem probíhají napjatá jednání, do jaké míry tento plán je, nebo není kompatibilní se závazky Itálie v rámci měnové unie – a pokud není, jak takovou situaci řešit.

Neústupnost Říma minulý týden znervóznila finanční trhy – investoři se začali zbavovat italských vládních dluhopisů a úrok, které by Itálie musela u nových dluhopisů platit, vystoupal na víc než tři procentní body v porovnání s dluhopisy Německa. To je největší rozpětí od letošního května, kdy se nová vláda zformovala, levněji si půjčuje i Česko.

Šéf Ligy severu Matteo Salvini, jehož strana tvoří s Hnutím pěti hvězd vládu, reagoval už minulý týden tím, že kabinet od svých záměrů rozhodně neuhne a že velkorysý rozpočet potřebuje k nakopnutí ekonomického růstu a zaměstnanosti. „Je to rozpočet, který se dívá do budoucnosti, a rozhodně necouvneme,“ prohlásil Salvini v rozhovoru pro rozhlasovou stanici RAI.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].