Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Írán bude mít viceprezidentky

Íránské ženy stojí ve frontě k volební urně; ilustrační foto • Autor: ČTK
Íránské ženy stojí ve frontě k volební urně; ilustrační foto • Autor: ČTK

Zajímavé zprávy dorazily z Íránu. Tamní prezident Hasan Rúhání rozšířil řady svého kabinetu hned o tři ženy, přičemž dvě obsadí vysoké viceprezidentské pozice (zástupců prezidenta je celkem dvanáct). Co by v jiných zemích nebyla informace velkého významu, je v Íránu novinka. Jednak proto, že tak Rúhání učinil po tlaku veřejnosti a kritice doposud exkluzivně mužského kabinetu. Takové nakonec byly podle britské BBC všechny vlády od islámské revoluce v roce 1979, s výjimkou předchozí vlády Rúháního,jenž byl podruhé zvolen do funkce letos v květnu.

Není to jediná zpráva, která naznačuje, že se poměry v Íránu uvolňují. Před časem vzbudil pozornost fakt, že řada íránských novin doprovodila texty o zesnulé matematičce íránského původu Marjam Mírzáchání fotkami, na nichž nemá zahalené vlasy. „Nezahalenou“ fotografií doprovodil svůj tweet, v němž vyjadřuje lítost nad smrtí talentované vědkyně, také Rouhání.

Ještě v roce 2014, kdy informovaly o tom, že získala prestižní Fieldsovu medaili (nejprestižnější matematické ocenění, jíž bylo uděleno jako první ženě vůbec), deníky doprovodily fotografiemi, kde má buď šátek digitálně dokreslený, nebo pouze s detailem jejího obličeje.

Zároveň v zemi běží debata o tom, co vše je vlastně veřejný prostor, v němž jsou Íránky povinovány se zahalovat. Britský deník The Guardian před časem informoval o hnutí žen, které se odmítají nosit hidžáb (šátek, která kromě vlasů zakrývá i krk a poprsí), když řídí -  a to s argumentem, že prostor auta je soukromý. A v soukromí platí jiná pravidla než na veřejnosti. Na straně druhé stojí názor některých soudců a policie, že ta část auta, do níž je vidět, veřejným prostorem zůstává. Odhalené řidičky tak policisté zastavují a pokutují, dokonce jim někdy zabavují auta.

Mírzáchání mimochodem inspiruje i možné další změny: skupina šedesáti poslanců vyzvala parlamentní kolegy, aby uspíšili změnu zákona, která umožní, aby děti, které mají Íránky se svými manžely-cizinci, automaticky získaly íránské občanství. Dcera, kterou po sobě matematička zanechala a kterou měla se svým českým manželem (vědcem Janem Vondrákem), za současné legislativy občanství Íránu nemá ani nemůže zemi navštívit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].