Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Hlavní město Islámského státu padlo, ale může to být Pyrrhovo vítězství

Rakka, 20. říjen • Autor: Profimedia, Polaris
Rakka, 20. říjen • Autor: Profimedia, Polaris

Rakka, hlavní město Islámského státu, minulý týden padla. Zvrácený chalífát je nyní minulostí, tedy pokud máme na mysli úředně spravovaný a organizovaný státní útvar připomínající samozvaný Islámský stát, který v posledních třech letech děsil svět. Asi devadesát procent lídrů extremistického hnutí bylo údajně zabito, přeživší džihádisté utekli do odlehlých vesnic i za irácko-syrské hranice.

“Může to být Pyrrhovo vítězství,” varuje však deník Financial Times (FT) v redakčním komentáři a uvádí hlavní rizika nadcházejícího vývoje. IS ztratil území a neovládá už žádné město, ale jeho ideologie je pořád nakažlivá a nebezpečná. Šéf britské tajné služby MI5 varuje před častějšími útoky na “měkké”civilní cíle v Evropě a v Africe, na jejichž plánování se nyní IS může soustředit. Druhé riziko podle FT spočívá v boji vítězů o dobyté území včetně Rakky. Proti IS bojovala aliance zemí, které jinak mají zcela protichůdné zájmy  - USA, Rusko, Írán, Turecko, Kurdové…

Prioritou by nyní podle londýnského listu mělo být, aby se IS v ústraní nevzpamatoval. “Washington je na nadcházející vývoj špatně připraven, jeho schopnost správně chápat složitou šachovou partii v syrském terénu je malá,” míní FT. Poukazují na nejasnou americkou pozici mezi tradičním spojencem Tureckem a Kurdy, kteří hráli v pozemním boji s IS rozhodující úlohu, i na napětí mezi Trumpovou vládou a Íránem, který v syrském a iráckém terénu dál upevňuje svůj vliv.

„ISIS je teď na útěku. Ale jeho předchůdce, Al-Káida v Iráku, byla v roce 2008 ještě v mnohem horším stavu,” připomíná přední globální deník. “Stačily tehdy tři roky mizerné politiky centrální vlády v Bagdádu, aby se od ní iráčtí sunnité úplně odvrátili a aby vznikla živná půda pro návrat Al-Káidy v Iráku v mnohem nebezpečnějším rouše pod značkou ISIS. Pokud se brzy neobjeví promyšlený plán na to, jak spravovat dobytá území, kde žijí syrští sunnité, tak se historie bude opakovat. A pokud USA a jeho spojenci nezačnou myslet více strategicky, tak ztráty ISIS brzy padnou do rukou Asadova režimu a jeho íránských patronů.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].