Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Google zahájil nejobsáhlejší lobbistickou operaci v dějinách

Britské požadavky • Nebojte se mrmlání • Smog v Pekingu • Touha po úplnosti • Google lobbuje • Konec ukrajinských komunistů

Evropská komisařka Margrethe Vestager • Autor: REUTERS
Evropská komisařka Margrethe Vestager • Autor: REUTERS

Dohoda je možná. To je dosavadní závěr unijního summitu, kde se právě teď probírají mimo jiné britské požadavky na úpravu zakládacích smluv a dalších podmínek setrvání Británie v EU. Po měsících nejasných náznaků premiér David Cameron na nátlak svých kolegů představil čtyři hlavní body: jasnější status zemí, které nemají euro, méně domnělé úřední zátěže, britskou výjimku ze závazku “stále těsnější Unie” a krácení sociálních benefitů pro občany jiných členských zemí. A poté prohlásili:

Evropský prezident Tusk: “Shodli jsme se, že budeme společně pracovat.”

Německá kancléřka Merkelová: “Jsem optimistka, protože všichni chceme kompromis. Čeká nás ještě spousta práce, smlouvy se změnit dají. Ne teď, ale možná později.”

Francouzský prezident Hollande: “Musíme respektovat unijní pravidla.”

Šéf Evropské komise Juncker: “Bude to těžké, čtyřikrát těžké.”

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Což je perfektní start do pětiletého vyjednávačského maratónu, ale v tomhle případě musí být konkrétní návrhy, o nichž se dá jednat, připravené a rozjednané do února, kdy se koná příští eurosummit - tedy do osmi týdnů.  A mnozí pochybují, zda na všechno není příliš pozdě.

Máločemu se lidé chtějí ve své řeči vyhnout tak jako hučení, mručení, mrmlání, tedy všem těm zvukům, které prozrazují naše váhání, zadrhnutí a hledání správných slov. Jak tedy vypadá ideální řečník?Nabízí plynoucí proslov z perfektně připravených souvětí, bez parazitických zvukových projevů.

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Jenže je tu problém: pak sice budeme znít podle vlastních představ, ale paradoxně budeme méně srozumitelní. Studie, kterou cituje server nautil.us, totiž ukazuje, že mrmlání má hluboký smysl:umožňuje posluchačům zaměřit pozornost na opravdu důležité součásti toho, co říkáme.

Pohádka namluvená profesionálně, u nás tak říkajíc pohögerovsku, se sice lépe poslouchá. Jenže pokusní posluchači dokázali lépe rekonstruovat zápletku (konkrétně šlo o Alenku v Říši divů), když byla předčítána běžnou, nedokonalou řečí.

Naše posedlost řečí bez chyb se pravděpodobně datuje do doby vzniku zvukového záznamu. Tehdy byli lidé poprvé v dějinách konfrontováni s jedním z nejděsivějších životních zážitků, totiž poslechem vlastního hlasu. Od té doby cizelujeme a cizelujeme; a na úkor srozumitelnosti.

Tvůrci umělé inteligence si proto berou opačnou lekci a robotické hlasy učí, aby byly méně precizní a více lidské. Nautil.us k tomu říká, že se dostáváme do paradoxní situace: lidé se snaží být pokud možno roboti. Roboti pokud možno lidé.

V Pekingu je podruhé vyhlášen červený, tedy nejvyšší stav smogové pohotovosti. Je to jen pár dní po předchozím varování - prvním za dva roky, kdy byla současná stupnice v Číně zavedena.

Autor: Pavel
Autor: Pavel

Malý test politických názorů: máte-li podvědomou touhu dotahovat ve své představivosti nedotažené tvary k úplnosti, jste s větší pravděpodobností konzervativně založení, tvrději byste trestali zločince a jste méně ochotní pomáhat lidem na dně sociálního žebříčku. Pokud naopak snesete ve svém okolí neúplnost,jste pravděpodobněji liberálové.

Googlu hrozí od evropského antimonopolního úřadu pokuta až šest miliard euro, což je i pro takovou firmu ne zcela zanedbatelná částka. Investigace britského listu The Guardian ukazuje, jak začne jedna z nejmocnějších firem dneška lobbovat, aby se tak nestalo. Co je známo, žádná z těchto aktivit nepřekročila zákon.

Přitom obsahuje i “žádost” firmy směrem na americké kongresmany, jimž platila předvolební kampaň, aby poslali evropským partnerům dopis, ve kterém by vyjádřili jisté obavy, zda pokutovat Google je úplně správný nápad. Zmíněno je tu i sponzorování “akademického výzkumu a studií příznivých pro zájmy firmy v tomhle konkrétním případě” - což zní až legračně newspeakovsky.

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Insideři popisují, že lobbisté Googlu jsou při důležitých jednáních na všech chodbách a nenechají nikoho, kdo by jen trochu mohl ovlivnit rozhodování, projít bez povšimnutí. Na každou z unijních zemí mají vlastní lidi a vlastní strategii. Jak říká jeden z respondentů v textu: “Není fascinující, že Google lobbuje, ale jak lobbuje. Není jen u těch nejdůležitějších. Je úplně všude. Je to asi nejobsáhlejší lobbistická operace v dějinách.”

Jak ovšem z textu vyplývá, konkurence Googlu se na evropské úředníky a politiky snaží tlačit velmi podobně.

Ukrajinský soud na návrh vlády zakázal tamní komunistickou stranu. Oficiálním důvodem je podpora separatistů na východě země. Podle kritiků na Ukrajině i na mezinárodní scéně je to potenciálně nebezpečný krok a bič na opozici. Od května je Ukrajina v módu “dekomunizace” - jak se neoficiálně nazývá série opatření, která má zemi odstřihnout od sovětského dědictví.

Obrazem:Fotoreportáž z běloruských protialkoholních léčeben. Z místa, “kde většina pacientů oslaví propuštění tak, že se opijí”.

Video: Portrét kouzelníka a vynálezce hraček.

Inventor Portrait: Mark Setteducati from David Friedman on Vimeo.

Kulturní tip: Připomeňte si  výročí smrti Václava Havla četbou z jeho textů. V pražském divadle Alfred ve dvoře od čtyř do devíti.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].